Анкета за корупцията във висшето образование сред студенти
Над 60 % от участниците в анкета , изследваща корупцията във висшето образование в уеб-сайтовете на три български ВУЗ-а твърдят, че са се сблъсквали с корупция в университетите. Това съобщиха от Агенцията за международно развитие и Коалиция 2000 на кръгла маса на тема: “Корупцията мит или реалност”, пише "Монитор".
Допитването е правено сред студенти от Нов Български университет, Техническия университет - Габрово и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". 75% от младежите в НБУ, 67 % в ТУ-Габрово, 84% в ПУ знаят за съществуването на корупция във вузовете от свои колеги и от личен опит.
Професори рекетират студентите, като ги задължават да купуват книгите им. Ако не цитираш точно книгите им, не те пускат на изпит, в библиотеката нови учебници няма, цялата си стипендия давам, за да ги купя, оплака се Е. Василева от специалност право на ПУ, съобщава "Стандарт". 80 на сто от студентите се чувстват задължени да купят книгите, за да си вземат изпитите. 13 на сто смятат, че това е по-важно от знанията им. Някои дори не учат, влизат на изпит, поставят книгите на катедрата, разменят по няколко думи с професора и това е достатъчно, обясни студентката.
Средното образование е основата, на която стъпва корупцията, защото когато децата нямат една добра подготовка от него, не могат да се справят с кандидат-студентските изпити в университета и прибягват към корупционни методи, обясни Иван Иванов от парламентарната комисия по образование. Той подчерта, че на входа на висшето училище се генерира най-високата степен на корупция. Студентите пренасят корупцията в професионалната си реализация, допълни Иванов. По думите му само задължителните матури и писмените тестове ще спрат злоупотребите, защото ще дадат ясен критерий за оценяване и ще ограничат прекия контакт с недобросъвестни преподаватели по време на изпит.