© Plovdiv24.bg | | Фармацевтите предлагат ДДС върху лекарствата да бъде намален, вместо да се реже от печалбата на търговци и дистрибутори.Аптекари, производители и вносители на лекарства, както и пациентски организации започват преговори в здравното министерство. Целта е намиране на мерки за намаляване на цените на медикаментите.
Аптекарите вече обявиха, че идния вторник ще протестират, ако предложението на здравния министър Десислава Атанасова за намаляване на надценките бъде прието.
След двучасова среща на всички участници във веригата беше решено да се създаде работна група, която да излезе с предложение за мерки, с които цените на лекарствата да бъдат намалени.
Фармацевтите са категорични, че намаляването на надценките в аптеките ще доведе до фалити и по този начин пациентите няма да имат достъп до лекарства. Според тях по-доброто решение е да се намали ставката на ДДС върху лекарствата.
"Прякото договаряне и в известен смисъл съчетано с определена редукция на ДДС е най-добрата мярка, която може да се постигне", смята главният секретар на организацията на фармацевтите Тодор Найденов.
В същото време здравният министър обяви, че се надява на още намаления на цената на лекарствата. Десислава Атанасова представи пред депутати доклада на Комисията по цените и реимбурсирането.
Министърът отчете, че за около година трайно са намалели цените на 268 лекарства. Сред медикаментите има такива за кардиологични заболявания, лекарства за онкоболни, ваксини. Лекарствата за хормонална терапия също са с по-ниска цена. Средно с между 10 и 20 % са по евтини медикаментите за пациенти на хемодиализа. Проверките в сектора продължават.
"Надявам се, че ще има продължаващо намаление на цената на лекарствените продукти, именно в такава среда може да се постигне сериозно намаление на лекарствените продукти и да има контрол, каза Атанасова.
Източник: bTV |