Архитекти съдят държавата в Страсбург заради манастир край Пловдив

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
11:35 / 13.01.2015
3556
Архитекти ще съдят България в Страсбург заради манастира "Св. Св. Кирик и Юлита". Това ще стане, ако на 11 февруари Върховният касационен съд не счете за допустима жалбата им срещу решенията на Пловдивския окръжен съд и Апелативния съд на Пловдив от 2010 г., с които сградният фонд, популярен под наименованието манастир, се присъжда за собственост на Пловдивската митрополия. 

Това съобщи  архитект Михаил Петков от инициативния комитет към Съюза на архитектите в България (САБ) за връщането на собствеността. От там твърдят, че след влизане във владения на църквата е изхвърлен архивът на творческата база.

До дни съсловната организация ще информира Международния съюз на архитектите към ООН, Европейския съюз на архитектите, а чрез ИКОМОС ще изпрати петиция до ЮНЕСКО.

Няма да оставим нещата. В творческата база над село Горни Воден, Асеновградско, само наричана "манастир" заради архитектурния й вид, сме вложили милиони лева, изградил я е САБ, налице е и договорът.

Манастирът "Св. Кирик и Юлита" над с. Горни Воден, община Асеновград, на чийто терен е изграден творческият комплекс, не е действащ от 1936 г. След 1944 г. старите му сгради, които впоследствие са са разрушени, са били превърнати в затвор за политически затворници, а след това в психиатрия. 
 
Малката църква там "Св. Петка" е паметник на културата от национално значение, но през годините е изоставена от Пловдивската митрополия, разказаха от творческата съсловна организация.

След като през 1981 г. Бачковският манастир отказва на САБ да ползва едно от крилата му за творческа база, на 14 януари 1982 г. съюзът подписва договор с Пловдивската митрополия за ползване на терена за 90 години.

В желанието си да разгърне още по-широко национална и международна дейност, както и тази на Международната академия на архитектурата, която е под егидата на ООН, архитектите изграждат творческия дом "Санто Кирико", разказаха от САБ. 

По сметките на архитектите творческият съюз е похарчил близо 14 млн. лева за изграждане на новите сгради.

Те поемат и ангажименти към Българската православна църква да възстановят със свои средства 40-те икони от иконостаса на църквата, останала от бившия манастир.

След 1989 г. обаче Пловдивската митрополия реши да си върне собствеността и заведе дело срещу САБ въпреки действащия договор за ползване.


Източник: в. "Монитор"

Виж коментарите (2)

Още по темата (11):
08.03.2015 Дядо Николай с Благодарствен молебен
06.03.2015 Дядо Николай с Благодарствен молебен
05.03.2015 Дядо Николай окончателно спечели манастира "Св. Св. Кирик и Юлита"
25.02.2015 Позиция на архитектите по казуса "Св. Св. Кирик и Юлита"
09.02.2015 Духовници застанаха зад Дядо Николай
03.02.2015 Дядо Николай призова към строг пост и молитва
Още новини от Национални новини:
Уволниха учителката, затваряла деца в шкафове в детска градина!
Деца са били заплашвани от група биячи в мол
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Австрия с нови условия пред България и Румъния за отпадане на вет...
Всички Unlimited планове на Vivacom са без ограничения в скоростт...
Борисов и Кирил Петков също са получили отличие за заслуги към ук...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).