Първото заседание на Комисията по земеделие в Европейския парламент за новата година бе тази седмица. Грозят ли я България санкции заради забавянето на Стратегическия план и какво рискуваме? С такъв въпрос се обърнахме към евродепутата и член на Комисията - Атидже Алиева- Вели.
Гласувайте: Имате ли орязани площи по СЕПП?“През тази седмица с комисаря по земеделие Януш Войчеховски коментирахме Стратегическите планове и забавянето по тях. Той подчерта, че е изпратил писма до министрите по земеделие на всички тези държави, включително и България, които закъсняват с плановете си.
Засега не се предвиждат санкции за това забавяне”, каза евродепутатът.
Какви са рисковете?
По думите й, един от рисковете е да се забави оценката на стратегическите планове, което неминуемо ще рефлектира върху стартирането на програмите и прилагането на мерките.
“И, разбира се,
на стигането на средствата до земеделците”, добави експертът.
Таванът на директните плащания със сигурност е важна тема, към която няма как да не се насочим.
“Таванът на директните плащания е един от инструментите за справедливо разпределение на средствата. Той не е единственият и за мен трябва да се прилага кумулативно и с други мерки. Той ще даде възможност да се преразпределят средства за малките земеделски стопани”, каза Атидже Алиева-Вели.
На фокус в комисията по земеделие сега е планът за действие за биологичното земеделие, посочи евродепутатът.
Мерките на този етап на европейско ниво са 23. Те обхващат не само земеделието, но и търговските вериги и крайните потребители. Но в частта си за земеделие, те ще трябва да залегнат в Стратегическите планове, посочи тя.
“
България има капацитет и възможности да се развива в биологичното направление. В момента сме много по-назад от страни като Австрия, но това е една възможност и ниша, в която можем да работим. Не говорим за това биологичното земеделие да замени конвенционалното, защото и то има своето място.
Искам обаче да подчертая важността на този документ, който предстои да излезе, от гледна точка на това да се развиват и производителите в планинските райони”, каза Атидже Алиева-Вели.
Важна тема, която беше част от заседанието на Комисията по земеделие, е нарастващите цени на енергоносителите и ефектът, който това оказва в сектор земеделие.
“Засега
не се предвиждат компенсации на европейско ниво за земеделците. Това, което биха предприели, ако продължи тази тенденция, е в ЕС да направят
проверки за изкуствено завишение на цените на торовете”, обясни евродепутатът.
За следващите години европейското законодателство е много общо, така че да даде възможност на всяка държава членка, в зависимост от нивото, от което тръгва и в зависимост от спецификата на сектора, да се развива в синхрон по целите на Зелената сделка, сподели експертът.
“За мен това е уникален шанс за България, защото имаме възможност да решим проблемите, които имаме и да продължим по европейския път на развитие. Защото на моменти оставам с впечатлението, че живеем в паралелни светове. Работя в Брюксел и виждам колко много неща се случват, а не са намерения. Не са идея или оптимизъм, а това са конкретни мерки, с конкретни законодателни предложения. Докато ние в България сме толкова далеч от това. Не, защото не знаем, а защото проблемите за деня са ни различни”, каза тя.
Атидже Алиева-Вели: Моментът е важен, защото имаме шанс да разрешим проблемите на деня.
За въглеродното земеделие, дали политиката ще надделее върху Стратегическия план или този път ще се мисли в полза на земеделците и още - гледайте във видеото.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg