БДЗП за заседналия кораб при Камен бряг: Това е проява на безотговорност и пълна липса на професионализъм

Автор: Иван Сотиров
Коментари (0)
15:29 / 29.09.2021
2664
Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) изразява дълбоко загриженост от бавното действие на държавните институции и липсата на капацитет в опитите да се реши проблемът със заседналия кораб край Камен бряг. За нас е проява на безотговорност и пълна липса на професионализъм осъзнато да се изсипват изкуствени торове в морето в опит да се разтовари корабът.

Мястото, където се случва инцидентът, попада в Натура 2000 зона "Калиакра“, която, освен скални степни местообитания, включва и значителна морска акватория. На територията на "Калиакра“ са установени над 310 вида птици, за 100 от които се изискват специални мерки за опазване на техните местообитания по Закона за биологичното разнообразие. От значение за Европейския съюз са 95 вида, включени в приложение 1 на Директива 79/409, както и голям брой мигриращи видове птици. Изключително е значението на района по време на миграция, тъй като е разположен на втория по големина прелетен път в Европа – Via pontica. В СЗЗ "Калиакра“ се намира последното голямо и сравнително добре запазено степно местообитание в Добруджа. Скалистите морски брегове се обитават от една от двете в България гнездови колонии на качулатия корморан (Phalacrocorax aristotelis), вид, който зависи изцяло от запазените морски екосистеми. Морската част на защитената зона е местообитание на средиземноморския буревестник, вид, който също би бил засегнат от увреждането на морските екосистеми.

Черно море е силно застрашено от етрофикация - процес, който е предизвикан от обогатяването на морските води с биогенни елементи и може да доведе до увеличен растеж, продукция и биомаса на фитопланктон, както и до влошаване качеството на водата и различни промени в съотношенията и наличието на дадени организми. Последиците от еутрофикацията водят до влошаване на екологичното състояние на екосистемите, a Черно море е уязвимо от такъв род последствия, поради големия водосборен басейн и частичната си обособеност (затвореност).

Замърсяването на Черно море от различни видове торове, спомага за бурен процес на еутрофикация във водния басейн. Разграждането на мъртвата органична материя понижава съдържанието на кислород в морската среда, което от своя страна може да доведе до висока смъртност на живите организми. По този начин бива лимитиран голяма част от хранителния ресурс за защитените видове птици, които обитават района. Най-засегнати от този процес ще бъдат някои видове като корморани, потапници, гмурци, чайки . 

Предвид на големия екологичен риск настояваме за бързо и професионално решаване на проблема със заседналия кораб, без допълнително замърсяване на морето.

Виж коментарите (0)

Още по темата (66):
28.09.2022 Корабът "Вера Су" отива на втори търг
08.09.2022 Продават на търг Vera Su
14.02.2022 Осъдиха капитана на товарния кораб "VERA SU"
07.01.2022 Държавата чака да ѝ върнат парите за спасяването на "Вера Су"
06.12.2021 Изваждат "Вера Су" на сушата за ремонт
01.12.2021 Продават кораба "Вера Су" на открит търг
Още новини от Национални новини:
Десетки работници напускат - цели области могат да останат без то...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Райчев: Борисов никога не е бил с такива връзки в света, каквито ...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за декември, без сняг на Колед...
Кузман Илиев: Много важни се помислиха тези в парламента
На 76 години си отиде съдия Благовест Пунев


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).