В момента законът не допуска хора, които не са живели през последните 6 месеца в даденото населено място, да гласуват за кметове и общински съветници. Това положение е залегнало и в проекта, внесен от Мая Манолова (БСП). От ДПС обаче казаха, че не искат да премахнат думата "живели", а да запишат какво е вложил законодателят в нея.
ДПС настояха още в началото на Изборния кодекс да се запише, че право на глас на местни избори имат "всички български граждани, имащи постоянен или настоящ адрес на територията на страната".
Депутатът от движението Йордан Цонев заяви, че тъй като българските изселници в Турция плащат местни данъци и такси в България, имат право да гласуват, а с текста за уседналостта то им било отнето.
Споровете продължиха повече от час, като ГЕРБ подгряха напрежението с призиви към червените да провят мъжество, да не се съгласяват с ДПС и да гласуват кодекса по съвет. "Целта е връщане на изборния туризъм", заяви Цвета Караянчева, депутат на ГЕРБ от Кърджали. Тя напомни на БСП, че имат не само коалиционни партньори, но и избиратели.
Първоначално чл. 3 бе одобрен във варианта, в който е внесен. След това бе прието предложението на Мая Манолова проблемните текстове, регламентиращи кой има право на глас, да отпаднат от чл. 3 и въпросът с уседналостта да се решава накрая на закона в частта за всеки отделен избор.
Опозицията обвини управляващите, че приемат не Изборен кодекс, а изборен комикс, дебатите по който са стигнали до фарс.