Българските бебета пак останаха без четиривалентни ваксини, след като свършиха и количествата, които в края на юни Турция ни изпрати от своите запаси, алармираха педиатри.
Действително има дефицит, призна и експертът по заразни болести в Министерството на здравеопазването д-р Радосвета Филипова, пише "Монитор".
Липсата на инжекциите се дължи на факта, че на обявената от МЗ обществена поръчка през януари никой не подаде оферта. Д-р Филипова обясни, че няма максимален срок и възраст за ваксините и увери, че колкото и да се отлага във времето, поставянето им ще създаде имунитет на детето.
В края на юни от Турция бяха внесени 100 000 броя, но само на тримесечие у нас се ваксинират по близо 250 000 бебета, коментира завеждащият детското отделение на Инфекциозна болница в София доц. Атанас Мангъров. Сега всеки родител е принуден сам да намира начин за справяне с проблема, допълни той.
Родители от пограничните градове внасят инжекции за бебетата си от Гърция и Румъния, където цените им варират между 21 и 26 евро. У нас инжекцията струва 28,37 лв., но не може да се намери в аптеките.
Липсващата 4-валентна ваксина предпазва от дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит (детски паралич). Тя включва 3 инжекции, като първата се поставя на на бебета, които са навършили 2 месеца, втората на 2-годишна възраст, а реимунизация се прави между 11- и 13-годишна възраст.