Масовото деклариране на неверни имена от бежанците ставало, след като повечето от тях влизали у нас без документи. Такъв е случаят с 80% от нелегалните имигранти, позова се на статистиката вицепремиерът. В същото време заявяването на фалшиво име не било основание за агенцията за бежанците да отказва предоставянето на статут.
Липсата на ясна информация за личните данни на имигрантите обаче е основна спънка за връщането им в страната по произход. По информация на външния министър Кристиан Вигенин в повечето случаи посолствата у нас отказват съдействие, преди да получат потвърждение и с документ, че става въпрос за техен гражданин.
За пресичането на рисковете пред националната сигурност, лицата с неустановена самоличност минават през куп процедури за проверка, успокои Йовчев. Нелегалните имигранти били препитвани от граничните полицаи още при задържането им, като цялата събрана информация впоследствие се сравнявала и с партньорските служби. Министърът припомни, че се предприемат и законодателни промени, които да затегнат режима. С тях се регламентира задължителното настаняване в центрове от затворен тип на имигранти, за които няма достатъчно информация и създават подозрения за рискове.
Йовчев съобщи още, че в момента МВР рови около установени случаи на регистрирани по 100 и повече имигранти на един адрес извън центровете за настаняване. Ясно е, че не живеят реално там, затова проверяваме, заяви Йовчев, като уточни, че това била заварена практика.
МВР шефът увери, че държавата ще направи всичко възможно да овладее кризата с бежанците, без да се разкриват повече центрове за настаняване в страната.
Източник: в. "Монитор"
Още по темата (903): | |