Бизнесмен: Наех работници от Бангладеш и Непал, но офейкаха още в първите дни
Шумно рекламираният внос у нас на екзотични работници от Бангладеш, Непал, Индия, Киргизстан и други далечни постепенно е прелял в канал за прехвърлянето им като нелегални мигранти на Запад. Това предупреди зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов, пише сайтът "Флагман“.
"Днес изчезнаха двама от Бангладеш, които бяха наети за миячи по морето. Преди няколко дни избягаха още 8 от "екзотичните“ работници. Някои изчезнаха още в първите дни, след като пристигнаха у нас“, съобщи той.
Избягалите по правило зарязвали всичко – целия си багаж, дори паспортите.
"Куфарите с дрехите на бангладешците си бяха в стаите им. Паспортите също. Още сутринта алармирах полицията, но не забелязах там да се притесниха особено“, разказа Налбантов.
Практиката в западните страни, управлявани от либерал-глобалистки правителства, е да приемат всеки, добрал се до тяхна територия, дори и да няма лични документи. Обикновено такива бегълци крият произхода си и се представят за идващи от страни в конфликти, например Сирия или Афганистан.
От 5 август, след уличната революция и военния преврат, към списъка се добави и Бангладеш.
В началото на годината Министерството на туризма се похвали, че България застава в една редица със Западна Европа, тъй като местната индустрия също вече ще внася работници от Третия свят. Посочените позиции бяха същите, които повечето българи предпочитат да заемат на Запад – миячи, чистачи, берачи, строители.
Търсенето на подобни работници не е само сезонно и за морето. Бангладешци и киргизстанци работят например в металообработваща фирма в Ботевград, непалци участваха в брането на череши, пак непалци и бангладешци бяха внесени за мебелна компания в Русе.
"Екзотичните“ работници се внасят по два закона - за чужденците и за трудовата миграция и мобилност.
"Според мен, при толкова сигнали за избягали такива работници, в страната действа канал за нелегалното им прехвърляне на Запад. Очевидно за тях е било важно да се доберат до страна членка на ЕС и после тайно да се изнесат към богатите страни“, смята г-н Налбантов.