На срещата бизнесът и синдикатите се скараха заради промените в Наредбата, с които работодателят ще бъде задължен в началото на всяка календарна година да уведомява писмено своите работници за броя на дните отпуск, на които имат право, включително и отложените или неизползвани в предишни години дни. Според работодателите това задължение замества отпадналото изискване да правят графици на отпуските.
Георги Шиваров от БСК посочи, че при големите предприятия това изискване ще затрудни администрацията. Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал дори определи изискването като екопрестъпление. По тази причина президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов напомни, че уведомяването за отпуските може да става и по електронен път от служители от отдел "Човешки ресурс", а не лично от работодателя.
От КТ "Подкрепа" поискаха синдикатите и представители на работниците и служители да бъдат информирани, когато се налага удължаване на работното време. Според работодателите и вицепремиера тази възможност и сега съществува в разпоредби на Кодекса на труда, предава Дарик радио.
Работещите на дневни трудови договори няма да губят правото на социални помощи, решиха още социалните партньори, които разгледаха промени в Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане.
От КНСБ са категорично против това с аргумента, че предложението узаконявало системното преживяване на групи хора на "гърба на националната солидарност". Според социалния министър обаче има райони в страна, където няма нито един еднодневен трудов договор, защото хората се опасяват, че заради него ще загубят социалните си помощи.