Богомил Николов: Странното е, че бойкотът се организира срещу магазини, в които цените са по-ниски

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:33 / 10.02.2025
4077
България се превърна от голям производител на зеленчуци до нетен вносител. Ако искаме да имаме достъпни цени на българските храни, Министерство на земеделието трябва да седне и да мисли по-мащабно и перспективно как да си възстановим ефективното селско стопанство, защото в очите на хората веригите са лошите, защото набавят това, което ние сме си произвели и което го нямаме на пазара. Това каза пред Bloomberg Богомил Николов, изп. директор на Българската национална асоциация "Активни потребители“.

Той заяви, че няма как българското земеделие да бъде конкурентно, ако не произвежда много. До създалата се ситуацията се стига поради унищожаването на поливната система, грешно и несправедливо субсидиране.

Трябва да има политика в земеделието, която да върне производството на плодове и зеленчуци в България на познатите нива отпреди.

В последните седмици в Хърватия се проведе бойкот на големите вериги магазини поради високите цени на хранителните продукти, който се разпространи и сред бившите югославски републики и предизвика отзвук и у нас.

Този бойкот е много нетипичен, защото не е насочен срещу една конкретна фирма, а срещу всички в даден сектор. Освен това исканията не са насочени към самите търговци, а по-скоро към трето лице – към държава. Очакванията на участниците в бойкота са държавата да регулира цените в тези вериги.

Още по-странното по думи на Николов е, че бойкотът се организира срещу магазини, в които цените са по-ниски. Той смята, че ако проблемът се корени в това, че определени социални групи не могат да водят достоен живот, това е въпрос на социална политика.

Не може желанието за достоен живот да бъде аргумент да регулираме пазара по такъв начин, че утре да не знаем дали няма да стане обратният ефект.

Според него за обръщане на тенденцията за пазаруване обратно в малките магазини трябва да има политика, която да стимулира късите вериги, с които малките производители да стигат директно до потребителите, с което да елиминират мрежата от прекупвачи. Такива форми са кооперативи и фермерски пазари. За тяхното развитие е нужна кооперация с местната власт, защото иначе малките вериги не могат да се конкурират със супермаркетите.

Едно от възможните решения е развиване на мрежа от регионални вериги магазини, които, ако са пазарно обосновани, ще се наложат.

Виж коментарите (0)

Още по темата (520):
11.02.2025 Пчелар от Пловдив: Медът трябва да стане поне 20 лева за килограм
11.02.2025 Сдружение: 6-те най-големи хранителни вериги практически унищожиха малките и средни търговски обекти в областните градове в България
11.02.2025 Иво Сиромахов: На 13 февруари хипермаркетите да пуснат олио по 2 лева
11.02.2025 Вътев: Производител, който не работи с търговските вериги, неизбежно ще
фалира
11.02.2025 Производител каза как да различим истинското сирене от ментето
10.02.2025 Финансист: Няма да спрем да купуваме стоки от първа необходимост
Още новини от Национални новини:
Край с грипната епидемия засега
Млада учителка: Заплатата ми е около 2000 лева, но няма да се отк...
Два дни поред ограничения по АМ "Тракия"
Сдружение: 6-те най-големи хранителни вериги практически унищожих...
Иво Сиромахов: На 13 февруари хипермаркетите да пуснат олио по 2 ...
Ще получават ли всички семейства детски надбавки, независимо от д...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).