Макар и с голямо закъснение вече имаме процес, който е започнал - гражданите и всички заинтересовани страни могат да реагират до 13 септември, когато изтича процесът за обществено обсъждане за трите териториални плана за Перник, Кюстендил и Стара Загора. Това коментира в предаването "
България, Европа и светът на фокус" на
Радио "Фокус" Борислав Сандов, бившият министър на околната среда и водите в кабинета "Петков" по повод т. нар. зелен преход, към който се стреми България.
Според него представените преди дни Териториални планове за справедлив преход на трите района Перник, Кюстендил и Стара Загора надграждат в някаква степен онова, което преди повече от година е започнало като процес:
"И беше почти на финалната права именно в нашето правителство като ниво за стартиране на този процес. Уви, това не се случи. Имаше забавяне, ние пропуснахме вече да реализираме част от мерките и загубихме около 200 милиона лева. Цялата стойност на Плана за справедлив преход за България, като една от страните с въглищна енергетика, е над 2.2 милиарда. Така че остават едни 2 милиарда лева, които биха могли да подпомогнат процеса за трансформация на тези въглищни региони, които така или иначе имат нужда от такава трансформация", смята бившият министър.
Според него независимо от плановете и от този тип проекти и инициативи - България като част от Европейския съюз и като част от света, трябва да премине към чиста енергетика и да ограничи значително изхвърлянето на парникови газове в атмосферата, които водят до климатичните промени, свидетели на които сме постоянно вече.
"В нашия случай по-скоро говорим за огромни пропуснати ползи от милиарди лева, които да подпомогнат именно на тези региони, и те да се развиват в една чиста индустрия, чиста енергетика. А тук, в българските условия говорим за още нещо: В момента районите Кюстендил и Перник стават заложници на Стара Загора, тъй като нямаме проблеми с плановете за Кюстендил и Перник, даже българската държава се опита да ги отдели от този на Стара Загора, но Европейската комисия не разреши разбира се, защото това е общ подход, той трябва да се прилага цялостно на национално ниво", коментира още Сандов.