Брокер: Човек винаги ще е на печалба, ако плаща 10 години един наем и 10 години един заем

Автор: Георги Кирилов
Коментари (9)
11:35 / 23.05.2024
63006
"Плащането на наем трябва да е временно. Ние не сме чак толкова развито капиталистическо общество, за да получаваш равномерен доход 30 години, да може прогнозираш какво ще се случи и да живееш само под наем. Ако плащаш 10 години един наем и 10 години един заем, независимо от пазарната конюнктура, ти винаги ще си на печалба, защото ще стъпваш на някаква основа. Винаги съм казвал на моите клиенти - ако нямате пари за това, което желаете, направете първата стъпка - да купите това, което ви е по възможностите."

Това каза брокерът на недвижими имоти Йордан Петров в интервю за канал "Струма".

"За да се изтегли човек ипотечен кредит в България трябва да има постоянна работа с добри доходи. Постоянна работа означава да си назначен с трудов договор от не по-малко от 6 месеца и да имаш съответните осигурителни вноски. Трябват доходите и на двамата, ако човек е семеен. Ако човек е сам, то съвсем разбираемо, се разглеждат само неговите доходи. С трудов договор и с бележка от работодател се отива в съответната банка. Там вече ще ти кажат, с доходите, които разполагаш, каква сума ипотечен кредит биха ти отпуснали. Когато доходите наистина са ти добри и постоянни, банката обикновено отпуска потребителски и ипотечен кредит." 

"Аз съветвам хората, които са тръгнали да купуват имот, да имат поне 20% до 30% собствени средства от цената на имота. Причината е да не останат изненадани някъде по средата на пътя на сделката. Не е никак сигурно, ако нямаш собствени средства, дали всичко ще е наред", допълни брокерът.

За целия пазар за 2023 г., общите обеми нови ипотечни кредити са били 6.39 млрд. лв., което представлява годишен ръст от 18.77%, в сравнение с 2022 г., когато ипотечните кредити са възлезли на 5.38 млрд. лв., сочат данните на Българска народна банка. 

Според статистиката на БНБ към 31.12.2023 г., за последните пет години депозитите растат с по-голям темп, отколкото кредитите. Към края на миналата година, в банковата ни система има почти 129 млрд. лв. депозити на домакинства и нефинансови предприятия.

1662 евро е задлъжнялостта на глава от населението у нас, което е над 10 пъти по-малко в сравнение със средните за ЕС 18433 евро. Домакинствата у нас поддържат едно от най-ниските съотношения заеми/активи в ЕС 14,7% в сравнение със средните за Еврозоната 26%.

Виж коментарите (9)
Още новини от Национални новини:
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Австрия с нови условия пред България и Румъния за отпадане на вет...
Всички Unlimited планове на Vivacom са без ограничения в скоростт...
Борисов и Кирил Петков също са получили отличие за заслуги към ук...
Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декем...
Няма край! Камион се заклещи на бул. "Ботевградско шосе"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).