Брокер обясни кой е най-лесният начин да преценим дали е по-добре да закупим жилище или да живеем под наем
Пазарът на недвижими имоти в края на 2024 г. продължава да е активен, като бележи ръст в продажбите от около 10% в сравнение с миналата година. Това каза пред БНР брокерът в една от големите агенции за недвижими имоти в Момчил Кръстев.
"Това, което наблюдаваме е постоянно активно търсене. Засилва се търсенето за готови, завършени жилища, както в сегмент ново строителство, така и при вторичния пазар на завършените жилища. Факт е, че наблюдаваме все по-оскъдно предлагане на такива имоти. В комбинация с ниските лихви все още по ипотечните кредити, повишаване на стандарта и средната работна заплата, виждаме един активен пазар", обясни Кръстев.
По думите му, потребителите все по-често търсят завършени имоти, които дават и възможност за сделки на над средните нива. Според него, броят на реално започнатите строежи е двойно по-малък от издадените разрешителни за строеж на годишна база.
"За миналата година и за първите три тримесечия на тази година очакваме около 30 000 сделки, което показва, че новото строителство не е чак толкова значителен дял от общия брой сделки", каза брокерът.
Момчил Кръстев посочи, че се наблюдава и известна миграция на купувачите от старо към ново строителство.
Той добави, че най-лесният начин да преценим дали е по-добре да закупим собствено жилище или да живеем под наем, е като направим аналог спрямо това колко би излязла първоначалната вноска, заедно с месечната вноска по ипотеката, спрямо наема.
"Мога да дам много примери, в които да живееш под наем е по-добрият вариант. Ако обаче гледаме 5-10 години напред, с идеята, че изплащате част от този имот още в началния етап на покупката, то в дългосрочен план, притежаването на недвижим имот излиза по-резонният вариант“, изтъкна Кръстев.
Кои ще бъдат основните посоки през 2025 г. и има ли отражение в ценови план от предстоящото въвеждане на еврото у нас, можете да чуете в звуковия файл.