Брюксел отмина със ''сериозна загриженост'' съдбата на българките
Външните министри на страните от Европейския съюз (ЕС) отмениха вчера оръжейното ембарго над Либия, без да обвържат снемането на санкциите с освобождаването на българските сестри, съобщиха световните агенции. В обща декларация те отбелязаха прогрес в режима на полк. Кадафи по пътя на приобщаването на Либия към международната общност. 25-те изразиха само "сериозна загриженост" за съдбата на петте българки и поискаха Триполи да отвърне на безпокойството на Европейския съюз по отношение на човешките права.
Говорителят на българското външно министерство Гергана Грънчарова обаче определи позицията на Брюксел като "безпрецедентна подкрепа" за страна, която не е член на съюза. ЕС отново по недвусмислен начин заяви позицията си за освобождаването на българските медици в Либия, каза Гергана Грънчарова. Според нея в декларацията си ЕС настоява за освобождаването на българските медици и поставя процеса на пълно реинтегриране на Либия в международната общност в пряка зависимост с решаването на българския случай. Външно приветства и готовността на външните министри най-скоро ЕС да приведе в изпълнение свой план за действие като акт на солидарност към заразените със СПИН деца в Бенгази.
По-рано вчера обаче испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос директно настоя либийските власти да приемат "благоприятно решение" по делото срещу българките. Намираме се в неудобна ситуация поради факта, че няколко български граждани са задържани в Либия, заяви полският външен министър Влоджимеж Чимошевич.
Това не е просто задържане, а смъртна присъда, коментира журналистът Пол Хавиланд от британско списание "Бритиш медикъл джърнъл" пред RFI. Много сме разочаровани и всъщност доста шокирани, че ЕС не зае по-твърда позиция по въпроса. Според мен, когато си имаш работа с човек като полковник Муамар Кадафи, трябва да наложиш условия и трябва да заемеш много твърда позиция, каза Хавиланд.