Българи работят за кратко време в чужбина, след което се връщат у нас и получават сериозни помощи за безработица от НОИ. Според експерти
това води до източване на института. Днес обаче пред нас застават хора, работили с години зад граница, на които се е наложило да водят дела, за да получат обезщетенията си от НОИ.
Миналата година Рейхат Рийза се прибира у нас, след 6 години работа в Германия. Кандидатства за обещетение за безработица - според него разполага с всички необходими документи.
"Жената там остана много доволна. Каза: "Браво, така се прави. Идвате с всичко необходимо“. И въпреки това изчакахме шест месеца за отговор от немската страна, от немската институция. Минаха се тези шест месеца. Пак получих отказ", обясни Рейхат Рийза.
Свързал се с адвокат и спечелил делото срещу НОИ.
"Въпреки това вече след 10 – 11 месеца пак нямаме никакви такива средства от това парично обезщетение. Мисля, че искаха някакви документи, като У-002, У-004. Такива документи, които ги изискваха и първия път".
Ивайло е международен шофьор и също води дело срещу осигурителния институт.
"По техните мотиви е прецедент по трудова заетост в чужбина и съм нямал осигуровки последните пет години в България и един вид казват,че аз не съм български гражданин. Наложи се в съда да доказвам, че аз съм български гражданин, притежавам имот в България, коли, жена, дете", казва Ивайло Николов пред обществената телевизия.
Подобни дела срещу НОИ води адвокат Станимир Стоянов. Според него на обезщетение има право всеки български гражданин, който е работил за някакъв период от време в чужбина и е внасял вноски за безработица. За да не се източва институтът обаче, предлага следното решение:
"Съгласно регламента, има право да се прехвърли обещетението в страната по пребиваване - в случая - България. Тези вноски, които той е внасял в Германия, Франция или в Холандия следва да се реимбурсират в България.Тоест България да ги изисква от фонда за безработица в Германия и те да ги преведат на българския НОИ. Друга част от средствата се приемат от държавния бюджет".
Според адвоката трябва да се прави разлика между хората, внасяли систематично осигуровки в чужбина и тези, които търсят пробойни в социалната система.