© Plovdiv24.bg | | 1351 лв е личният месечен доход, който според българите е достатъчен, за да кажат, че живеят добре. Това са част от изводите от специално изследване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено по поръчка на списание "Жената днес" по повод 70-ата годишнина на списанието. Проучването е осъществено в две вълни: сред 1002 респонденти в цялата страна лице в лице между 11 и 17 септември, както и чрез сондаж сред 1004 респонденти по телефона в самото начало на октомври. "Галъп интернешънъл болкан" ще продължава да огласява данни от изследването и в идните седмици.
Изследването за доходите показва, че колкото по-голям е реалният доход, толкова повече расте и желаният. Така например, тези които поучават над 1000 лв сега, в най-голяма степен биха искали над 1500 лв, а онези, които имат по-малко от 250 на месец, почти не назовават числа над 1500. Любопитното е, че мъжете явно си представят и малко по-висок желан доход.
До колко години човек е млад и кога започва старостта? И на този проблем търси отговор изследването на "Галъп" и "Жената днес". Резултатите показват, че според българите за една жена може да се каже, че е млада до 39-годишна възраст, а за един мъж - до 42. Колкото по-възрастни са запитаните, толкова по-висока става и горната граница на младостта. Ако онези между 18 и 25 си мислят, че на 33 - 36 вече не си млад, то онези над 66 смятат, че и на 42 - 45 още си млад.
В масовите представи старостта при жените започва на 64, а при мъжете - на 66. И тук колкото по-възрастен ставаш, толкова повече началото на старостта се отлага в представите ти.
Официално сключеният брак явно е подложен на съмнение като ценност, показват още данните. Твърдението "Семейство без брак с едно или повече деца е нещо нормално в днешно време" получава съгласието на 80% от запитаните, а 15% са на обратното мнение. Зад определението "нормално" би могла да стои и констатацията "разпространено", и оценката "приемливо". Както може да се очаква, в по-високите възрастови групи дяловете на положителните отговори спадат, но дори и там те са по-чувствителни в сравнение с дяловете на отрицателните.
В същото време обаче, да имаш деца има статута на почти безусловна ценност. С твърдението "Животът е безсмислен, ако нямаш деца" се съгласяват 86%, а само 7% са на обратното мнение.
Проучването тества нагласите на българите и за издигането на жените в политиката. Близо половината от запитаните намират за реална вероятността Ирина Бокова да стане генерален секретар на ООН. 40 на сто пък смятат, че тази вероятност е малка.
Изследването е поръчано и финансирано от списание "Жената днес". Осъществено от "Галъп интернешънъл болкан". |