Ярина от Украйна почива за втори път в Созопол. Харесва мястото и вече се оглежда не само за квартира, а за постоянен дом. Но, докато тя още обмисля, сънародникът ни Венци Иванов вече е направил сделка - от началото на лятото има апартамент на стотина метра от брега на морето.
"Харесва ми просто, изгледът е страхотен. Втора ръка е, вече беше купено. Беше изгодна сделката", разказва мъжът.
Венци не е имал специални изисквания освен гледката. Повечето българи обаче имат конкретни искания.
"Държат да е ново. Ако случайно попаднем на оферта, която се предлага с обзавеждане, в смисъл апартаментът се препродава от предни собственици, то обзавеждането, както и вътре състоянието на апартамента, трябва да е в доста добро състояние. Българинът знае какво иска, държи на качеството, на лукса и е човек с мнение", коментира брокерът Ангел Атанасов.
Българинът предпочита затворените комплекси, и то в покрайнините на морските курорти, където е по-тихо и спокойно. А парите, които най-често дава за втори дом, са между 50 и 70 000 евро.
"Страхът от инвестиция отпада, българинът е решил да инвестира. Цените може би от последните две години са се задържали на едно ниво. Няма как да стане срив да поевтинеят още повече имотите, моментът наистина е подходящ. Според мен в бъдеще ще се качват", смята Атанасов.
Засега обаче сънародниците ни се оглеждат за втори дом само по Южното Черноморие - Созопол, Лозенец и Синеморец. Курортите на север, както и около Слънчев бряг, не представляват интерес заради по-нискобюджетните туристи.