България е на последно място по продажба на музика в Европа

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (9)
13:49 / 06.05.2010
1572
Според годишния доклад на IFPI, физическите продажби на музика в България бележат шокиращ спад от 40 % за 2009 г., спрямо 2008 г. Българските звукозаписни компании са продали общо 600 хил. копия музика на CD, при 1 млн. за предишната година. По този начин страната ни се нарежда на последно място в Европа по показателя физически продажби. В световен мащаб сме 48-ми от 51 страни, като зад нас остават единствено Уругвай, Перу и Еквадор. По време на гостуването си у нас през миналата седмица, регионалният директор за Европа на Световната звукозаписна индустрия Франсез Муур пък заяви, че страната ни е номер 1 по пиратство в ЕС. Това са тревожни фактори, които поставят под въпрос бъдещето на музикалния бизнес у нас.

Единствената категория, в която България се нарежда на по-висока позиция е тази за приходи от права за изпълнение (performance rights). Отчетените 2.1 млн. долара представляват сумите, които дружеството за колективно управление ПРОФОН е събрало. Страната ни се нарежда на 33-та позиция от 43 държави, що се отнася до приходите от правата за публично изпълнение на музика (клубове, ресторанти, хотели) и правата за излъчване (телевизии, радиостанции).

За първа година IFPI отчита дигитални продажби в България - те са на стойност 0.7 млн. долара, като 70 % от тях са от съдържание, свързано с мобилни телефони (36 % от мастъртонове и 34 % от рингбектонове). Онлайн стриймингът е донесъл 27 на сто от дигиталните приходи, а 3 % са "други". По отношение на приходите от дигитални продажби на музика, страната ни е на 44-та от 50 позиции в Света, като след нас има 2 европейски държави - Словакия и Хърватска.

Според произхода на репертоара, едва 12 % е делът на българската музика, чуждестранната държи 83 на сто, класическият жанр - 2 %, а компилациите представляват 3 на сто от пазара.

Като цяло приходите на Българската звукозаписна индустрия по вид се разпределят така - 57 % са от физически продажби (дискове и касетки), 32 % са от права за изпълнение и 11 % от дигитална продажба (основно съдържание за мобилни телефони). Сред 51 страни, се нареждаме на 47-мо място, като зад нас са единствено Исландия, Уругвай, Перу и Еквадор. Лидер в световен мащаб е САЩ с общ пазарен дял от 27 %, следван от Япония (24 %), Великобритания и Германия (с по 9 %).

Според доклада на IFPI - Recording Industry in Numbers 2010, глобалният спад на приходите на зукозаписната индустрия за 2009 г. е 7 %. Средният спад във физическите продажби е 12.7 %, а ръстът на дигиталните за същия период е 9.2 %. Общият дял на приходите от дигитална продажба на музика достигат рекордните 25.3 % - което е нарастване от 10 пъти, в сравнение с 2004 г. Най-осезаем е ръстът в САЩ - за 2009 г. 43 на сто от приходите в индустрията там са от дигитални канали.


Виж коментарите (9)
Още новини от Национални новини:
Военни и тежкотоварна техника ще разчистват след катастрофата на ...
Родопчанка с пикантен мотив за развод, сравни мъжа си със сладоле...
От "Български пощи" ни предупредиха за проблеми
Важно за хората, които ще теглят кредити
Нови промени при застраховка "Гражданска отговорност"
БДЖ получава повече от 48 млн. лв от държавата


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).