"Най-тежко е положението с програма "Околна среда". Заварихме необработени искания за плащания от бенефициенти по 200 проекта на обща стойност над 300 млн. лв. На практика плащания по тази програма не са извършвани повече от половин година", алармира Цанова.
По "Околна среда" освен наложените индивидуални финансови корекции по проекти може ЕК да поиска да има и плоска финансова корекция - т.е. орязване на парите с еднакъв процент за всички проекти. Този принцип вероятно ще бъде приложен и по "Регионално развитие". По тази програма служебното правителство е наследило дълг към общините и строителните фирми от 800 млн. лв. "Възстановихме плащанията по "Регионално развитие" със 188 милиона лева от бюджета. За да не се стигне до загуба на пари по програмата, е подготвен нов проект на МВР за купуване на 89 пожарни коли за 36 млн. лв.
По "Програмата за развитие на селските райони" загубата може да е от 53 до 94 млн. евро, а по "Рибарство" - 4 - 5 млн. евро", каза земеделският министър Васил Грудев.
Той допълни, че страната ни ще иска до 10 млн. лв. от ЕС за компенсиране на косвените щети, нанесени на земеделците от руското ембарго. Наредбата за изплащане на компенсациите ще бъде обнародвана във вторник в "Държавен вестник". Обезщетенията ще се изплащат от общинските земеделски служби. Според Грудев има вероятност непродадените стоки в ЕС да залеят България. Затова той предлага да се прави мониторинг на цените на пазара и при драстично поевтиняване на някои продукти заради забраната на Русия за внос от ЕС да се плаща и обезщетение за разликата в цените.
Източник: в. "Монитор"