"Следим с притеснение ситуацията между Русия и Украйна. Подготвяме се. Всичките прогнози са, че ако продължава напрежението като сега, е голяма вероятността това да се случи", обясни Захариева. Тя каза, че към момента няма информация за намаляване на доставките на газ от Украйна към България.
Въпреки това във вторник на срещата на кризисния щаб е поискано топлофикациите да се подготвят за преминаване от газ на мазут, ако това се наложи, както през януари 2009 г.
Освен това се търсят се начини да се донагнети и хранилището в Чирен. Към 15 септември там е имало има 454 млн. куб. м газ при капацитет от 550 млн. куб. м.
"Чирен не е пълен на 100%. Но дори да е на 100% пълен, това няма кой знае колко да подобри ситуацията. Би я подобрило, ако кризата, не дай си боже, продължи повече от 3 месеца. Водят се разговори и се търсят начини за донагнетяването му за всеки случай", каза Захариева.
Третата предприета мярка е преговори с Гърция за доставка на газ през реверсивната ни връзка.
За съжаление над 85% от нашите доставки минават през Украйна. От тази гледна точка един от най-важните проекти, по които и служебният кабинет работи, това са интерконекторните връзки със съседните държави, обясни вицепремиерът Захариева.
Тя обясни, че трябва да се прави бизнес анализ на всеки един от енергийните проекти на страната. По отношение строителството на новия 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" от "Уестингхаус" Захариева отсече: "Служебният кабинет не е редно да поема дългосрочен ангажимент, който ще обвърже 4 правителства напред. Договорът, който е подписан от предишния кабинет, няма да има подписани споразумения към него. Това трябва да се направи от следващото редовно правителство след анализ".
Вицепремиерът съобщи още, че страната ни нямала подписано споразумение за транзитните такси, които ще получава от "Южен поток".
Източник: в. "Монитор"
Още по темата (293): | |