В новата финансова рамка нашата страна ще получи общо 15.2 млрд. евро за седемте години, но след приспадане на дължимите вноски България чисто ще получи над 12 млрд. евро нетен приход от ЕС, обясни министърът за управление на евросредствата Томислав Дончев.
България е най-големият нетен бенефициент сред държавите от ЕС като процент от брутния национален доход с нетен баланс около 4% и от това сме много доволни, заяви Борисов. Той допълни, че България е една от четирите държави, които получават повече средства, в сравнение с досегашните бюджетни параметри.
Страната ни ще получи около 7 млрд. евро по структурните фондове и по фондовете за сближаване, спрямо 6,85 млрд. евро по досегашния бюджет, съобщи Борисов. При общото намаляване на бюджета за общата селскостопанска политика, България се очаква да получи за директни плащания на фермерите и за развитие на селските райони около 7,5 млрд. евро при досегашни 5,8 млрд. евро.
"В реално изражение преките плащания на хектар у нас ще продължат да нарастват, като се предвижда от 184 евро през 2014 г. те да достигнат 228 евро през 2020 година", каза премиерът. Осигурено е и допълнително европейско финансиране на дейностите по извеждане на затворените четири малки реактора на АЕЦ "Козлодуй" от 260 млн. евро. Това е със 75 млн. евро повече спрямо първоначалното предложение на Европейската комисия. Добрата новина е отпускането на допълнителни 75 млн. евро за борба с младежката безработица у нас, посочи Томислав Дончев.