© Plovdiv24.bg | | България е загубила 7 на сто от населението си за последните 10 г., а към 2060 г. ще е сред страните с най-много на брой стари хора като процент от работещото население в ЕС.Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от Ройтерс.
Бедността и възможността за свободно пътуване стимулират имиграцията на Запад от Централна и Източна Европа. Повече от две десетилетия след падането на комунизма пропастта в богатството между Запада и Изтока продължава да съществува.
В резултат населението на страните в района от Черно до Балтийско море застрашително намалява. Латвия, давана за пример до избухването на съсипалата я криза, загубила 13 на сто от своето население за последното десетилетие, гласят данните. Второ място с по 12% делят Румъния и Литва. България е четвърта с намаляване на населението със 7 процента.
Броят на жителите на по-богати страни като Полша и Чехия остава стабилен. Причините са две - завръщащите се от запад имигранти и пристигането на хора от по-бедните страни.
Изненадващо миналата година населението на Германия се увеличило за първи път от 2002 г. насам. Това станало заради приток от новите страни-членки на ЕС, въпреки че според първоначалните прогнози смъртните случаи трябвало да бъдат повече от ражданията.
Около 2060 г. Румъния, Латвия, Полша и България ще имат най-висок процент стари хора като част от работещото население в ЕС, се казва още в доклада на Евростат. Това означава, че ще намалее броят на облаганите с данък работници, и то в момент, когато правителствата на тези страни ще изразходват повече пари за подпомагане на пенсионерите.
Любопитното е, че 2010-а е обявена от ЕС за година на активно остаряване, когато компании и работници биват стимулирани за по-късно пенсиониране.
Източник: News.bg |