България заменя руския петрол със суров петрол от Казахстан, Ирак и Тунис

Автор: Петя Кузева
Коментари (1)
15:52 / 12.01.2024
2679
България замени вноса на руски петрол със суров петрол от Казахстан, Ирак и Тунис през първия месец на тази година, съобщава Ройтерс, базирайки се на анализ на данни на LSEG и дискусии с търговци, видя "Фокус".

България се възползва от изключение от ембаргото, наложено от Европейския съюз, което й позволява да продължи да внася руски суров петрол чрез петролни танкери през 2024 г. 

Съседната страна, пише румънската медия Digi24, обаче реши да ограничи износа на всички рафинирани продукти, произведени от Русия суров петрол, започвайки този месец, което прави практически невъзможно единствената рафинерия в България да продължи да преработва руски суров петрол, а също така реши да спре напълно вноса на руски петрол от март. 

България внася петрол за гориво на бургаската рафинерия, която е с капацитет от 190 000 барела на ден и се управлява от руската петролна група Лукойл. За цялата 2023 г. България е четвъртият най-голям купувач на руски суров петрол чрез петролни танкери, купувайки над 100 000 барела на ден, уточнява Agerpres. 

Но през януари на бургаското пристанище не се предвижда да пристигнат петролни пратки от Русия. 

При положение, че Лукойл вече не може да снабдява бургаската си рафинерия със собствен петрол Urals, руската група трябва да използва нефт от други места, което води до увеличаване на оперативните разходи за тази рафинерия. Рентабилността на бургаската рафинерия се влияе и от 60% данък, наложен от столичното правителство върху печалбата на рафинерията. 

Данните на LSEG, анализирани от Ройтерс, показват, че през януари бургаската рафинерия трябва да получи две доставки от 70 000 тона суров петрол KBECO от Казахстан, една доставка от 76 000 тона суров петрол Basrah Light и една доставка от 50 000 тона суров петрол CPC Blend петрол и 33 000 тона суров петрол от Тунис. 

Търговци казват, че KBECO, казахстански суров петрол, изнасян през руски пристанища, чието качество е сравнимо с руския Urals, е най-вероятният заместител на руския петрол в България, но търговците отбелязват, че предлагането на KBECO е ограничено, а цената е значително по-висока от тази на масло Urals. 

Бургаската рафинерия е проектирана да преработва петрол Urals и в момента може да работи само с петрол с концентрация на сяра над 0,5%, който е по-труден за получаване и по-скъп в ЕС, твърдят търговци. 

Пазарът на "кисел" суров петрол в Европа е намален, защото няма налични доставки на петрол от Урал или от Кюрдистан", каза търговец, консултиран от Ройтерс. Износът на петрол от района на Кюрдистан в Ирак е спрян от пролетта на 2023 г.

Руската петролна група Лукойл обяви миналата година, че ще преразгледа стратегията си по отношение на българските си активи и може да обмисли евентуална продажба.

Виж коментарите (1)

Още по темата (152):
31.07.2024 България влиза като страна по дело на "Лукойл" заради глоба от 68 милиона
лева
30.07.2024 Гръцки бизнесмен иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас"
25.07.2024 "Лукойл" обмисля ново производство
23.07.2024 На среща обсъждат бъдещите доставки на руски петрол в ЕС, след като Украйна ги спря
30.05.2024 България в топ 5 по евтини горива в Европа
15.05.2024 "Лукойл" връща почти 2 милиона лева за месец април
Още новини от Национални новини:
Важно за електронните извинителни бележки на учениците!
"Възраждане" представи водачите си на листи по градове
Ръководителите на фаталния полет в Графа дадоха показания пред сл...
Вяра, Надежда и Любов - традиции и ритуали
Драгомир Драганов: Няма данни за пострадали или разрушения в Русе...
Тежка катастрофа с мигранти след гонка в София


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).