Третата българска изложба в Лувъра ще представя изкуството и културите у нас от XVI до XVIII век, т.е. по времето на османското владичество, защото такова е искането на световноизвестния музей във Франция. Такива разяснения даде министърът на културата
Боил Банов пред журналисти в парламента днес.
В четвъртък директорът на Института за изследване на изкуствата при БАН доц. д-р Емануел Мутафов изпрати отворено писмо, в което заявява, че изложбата ще представлява страната ни като "европейска Турция". Според Банов това твърдение е несериозно.
"Аз не съм ксенофоб. Този въпрос даже не искам и с подсмихване да отговоря, защото ще бъде несериозно. Това е част от нашата история. Като говорим за XVI до XVIII век, има много неща, свързани с исляма, но има и много неща, които не са свързани с него. Това е нашата история, това са ценности, които се пазят в нашите библиотеки и музеи, в православната църква и т.н.", каза още
Боил Банов. По думите му решението е взето още през 2016 г., а идеята на служебното правителство на Румен Радев била с тази изложба да бъдем представени по време на европредседателството.
По информация на сайта на Министерството на културата от края на ноември м.г. директорът на Лувъра Жан-Люк Мартинез е изпратил писмо до
Боил Банов, в което се казва: "Имам удоволствието да Ви потвърдя, че в рамките на сътрудничеството между нашите две институции Лувърът ще представи изложбата с работното заглавие към момента "Изкуство и култури в България (XVI до XVIII век)" през лятото на 2020 г.", пише "Дневник".
Българските експонати ще бъдат изложени в залите на Лувъра в Париж от края на юни до края на ноември 2020 г. или до началото на януари 2021 г., в зависимост от възможностите на двете страни и на институциите, които работят за този проект, се посочва в писмото. В изложбата ще бъдат представени около 60 емблематични за периода експоната от различни области, които ще позволят да бъдат проследени основните тенденции и взаимодействия между материалната и духовната култура, се посочва на сайта на министерството. Според информацията за целите на организирането на изложбата ще бъде създаден официален научен комитет от експерти на двете страни, представители на министерства, музеи, галерии и културни институти, а Лувърът ще изработи и публикува и специален илюстриран каталог на всички представени произведения.
Според доц. д-р Емануел Мутафов половината от експонатите, които трябва да бъдат включени в изложбата, не са били свързани с бита и изкуството на християните по нашите земи. По думите му до иконите ще има ятагани.