ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Българската суперхрана, която лекува болести и помага да живееш по-дълго
Автор: Гено Петров 10:58 / 20.11.2023Коментари (2)11812
©
Тесни, криволичещи пътища минават през гъсти гори, покрити с тежка мъгла, която е едновременно хладна и изглежда непроницаема. Пътуването до Северозападна България не е за хора, на които им става лошо от автомобилни пътувания. Но въпреки че районът може да е един от икономически най-бедните в Европейския съюз, той е богат на истории, като тази на козаря Димитър Витанов.

"Всъщност съм счетоводител по професия, но реших да помогна на баща си в нашата малка ферма за кози тук. В провинцията е по-малко стресиращо и забързано, отколкото в града, въпреки че работата е физически по-натоварваща. Но аз имам значително по-малко грижи, имам тишина и спокойствие, чувствам се по-добре“, казва Витанов, който е на около 40 години. Казва, че той и баща му имат 130 кози.

Когато Витанов не прави сирене и други продукти от козе мляко в малката си мандра, той прекарва деня с козите на околните поляни.

"Понякога вземам малко радио със себе си. Но пък понякога забравям да го взема и тогава прекарвам часовете сам с природата и животните“, казва той пред немската медия Deutsche Welle. 

В някои дни съсед от селото извежда козите на паша, докато Димитър Витанов и баща му правят бяло сирене, наподобяващо фета, и кашкавал.

"Трябва да извършим процеса по много прецизен начин“, казва Витанов, обяснявайки внимателно и в най-малки подробности всяка стъпка от производството на сирене.

Всяка сряда той пътува с кола до София, където в центъра на града се провежда фермерски пазар. Това е усилие, което се отплаща. Има голямо търсене за нашите продукти. Хората дори идват във фермата, за да купуват нашите продукти!, казва Витанов.“

Той казва, че тяхното кисело мляко с козе мляко е особено популярно. Причината за това е проста, казва Витанов: "Помага да живееш по-дълго и лекува болести“, твърди той.

Но наистина ли е така?

Какво прави българското кисело мляко толкова специално? Тя се крие в малките микроорганизми, бактериални култури, които се срещат естествено в млякото и са местни и специфични за България.

През 1905 г. българският учен Стамен Григоров анализира състава на киселото мляко от родната си страна. Той взима традиционна българска глинена тенджера, наречена рукатка, пълна с домашно кисело мляко, от селото си, в своята лаборатория в университета в Женева, за да я анализира като част от микробиологичните си изследвания. Изолира и идентифицира млечнокиселата бактерия, "отговорна" за това, че позволява на млякото да ферментира и да се превърне в кисело мляко.

Изследванията на Григоров за точния състав на киселото мляко са продължени от носителя на Нобелова награда биолог Ели Мечников, който е роден в Харковска област в днешна Украйна. В книгата си "Удължаването на живота", публикувана през 1908 г., Мечников установява връзка: българските фермери, които консумират големи количества от това кисело мляко, също са склонни да живеят по-дълго.

Това подпечатва репутацията на българското кисело мляко, което през следващите десетилетия се радва на голяма популярност и съперничи на други добре познати кисели млека, като това от Гърция.

Има фундаментална разлика между гръцкото и българското кисело мляко. Гръцкото кисело мляко се пресява през сито, което води до кремообразна, мека консистенция. Българският сорт е тръпчив и донякъде твърд, защото не се пасира. Така се запазва суроватката, която съдържа висококачествен протеин и минерали.

Киселото мляко се използва в различни ястия от българската кухня - като таратор, (студена супа от кисело мляко и краставици) и салата "Снежанка", която е подобна на дзадзики. Може да се консумира и като освежаваща напитка, разредена с вода и сол, или както си е, направо от тенджерата.

Обхванати може би от прекалена национална гордост, някои българи дори твърдят, че киселото мляко е изобретено в България, твърдение, което все още не може да бъде доказано. Къде и първи е ферментирал мляко по този начин, не е известно. Няма и патент за него.

Българите явно са доволни от факта, че микроорганизмите в киселото мляко, за които се твърди, че подобряват храносмилането и укрепват имунната система, са кръстени на тяхната страна: Лактобацилус булгарикус.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
Това е точно така,също искам да добавя,че когато мъжа се изпразни на жената в устата и тя погълне неговата сперма също има по дълъг живот ! И зъбите и получават калциране в особено голямо количество,затова духайте жени и гълтайте за по дълъг живот!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Зима 2024/2025 г.
Мачове между Локо и Ботев сезон 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: