Българските програмисти са с по-висок стандарт за живот от техните колеги на Запад, ако минем през паритета на покупателна способност
Международни компании освобождават IT специалисти. А у нас през втората половина на миналата година не се наблюдава ръст в сектора. Това коментира в предаването "Добро утро, Европа" по Euronews Bulgaria Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании.
"А иначе заплатите в България не са далеч от тези в Западна Европа и Съединените щати. Поне от 5-6 години българските програмисти са с по-висок стандарт за живот от техните колеги на Запад, ако минем през паритета на покупателна способност", допълни Димитров.
"В България често си говорим за нетни суми. Работникът почти не го засяга, че има брутна заплата и се плащат данъци - по този начин сравняваме нашите нетни заплати с брутните в САЩ или в Германия. Пропускаме, че ще им бъдат взети 30-35% от тези пари. Та оттам идва и го такова недоразумение"
"Със сигурност по-високите данъци убиват икономическите дейности. Никоя държава не е забогатяла с високи данъци. Ако правим това, което прави Германия, още повече ще увеличим дистанцията."
"5-6 държави завършиха годината в рецесия. Новините от САЩ цяла година бяха от рода, че "Майкрософт", "Гугъл" и "Амазон" съкращават хиляди работници. В България усещаме тези последици 9-10 месеца по-късно. Това, което се случва там, първо рефлектира в нашата сфера. Притеснително е, че данъчната ни политика е базирана на минали събития, а не на това, което предстои."
"Изкуственият интелект ще се намеси във всяка една област. Ще има много сериозно разбъркване в нашите среди. Неговият ефект ще го видим тази година, но въпреки това новината за смъртта на програмистите е силно преувеличена."