Близо два часа депутатите в Бюджетната комисия дебатираха по законопроекта за Държавния бюджет за 2024 година, предаде репортер на
"Фокус". В крайна сметка той бе приет и ще бъде разгледан на първо четене в парламента. Управляващото мнозинство обаче има своите разминавания по част от параметрите и ще нанесе корекции по план-сметката между двете четения.
Проектозаконът на Държавния бюджет бе подкрепен с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. От "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" гласуваха "против", въдържали се нямаше.
Дебатите:Румен Гечев от БСП обяви, че философията на "Бюджет 2024“ е сбъркана. По думите му България не може да бъде приета в еврозоната със сегашните си икономически показатели, а ако това се случи, ще е бъде продиктувано от политически мотиви.
Георги Ганев от ПП-ДБ заяви, че прогнозата за ръст на БВП-то за 2024 година не е прекалено оптимистична. По думите му този бюджет не представлява натиск по отношение на инфлацията.
Димо Дренчев от "Възраждане“ заяви, че без реформа в администрацията и в общественото осигуряване не може да има увеличаването на дефицита. Той разкритикувата заложената политика по отношение на общините.
Тошко Йорданов бе категоричен, че ИТН няма да подкрепи бюджета. Той смята, че финансовият министър е левичар – харчи повече, отколкото има в държавата. По думите му проектобюджетът ще бъде подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС заради заложените капиталови разходи. Според него заложените приходи са надвишени, а дефицитът увеличава инфлацията.
Мартин Димитров от ПП-ДБ заяви, че бюджетът трябва да бъде платформата за реформи в отделните сектори на страната.
Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС коментира, че ГЕРБ-СДС имат различия с ПП-ДБ по отношение на заложения растеж на БВП-то. По думите и той е завишен, тя цитира прогнозата на Европейската комисия, които дават растеж от 1,8%, а не 3,2%, както е заложило Финансовото министерство.
Според нея вноската от транзита на газ също е малко вероятно да постъпи в хазната и затова от ГЕРБ-СДС са настоявали за корекции в приходната част.
Първата политическа сила подкрепя капиталовата програма: "Всички важни проекти за общините са намерли място в Закона за държавния бюджет. Изпълнението на капиталовата програма ще доведе до развитие на общините“.
ГЕРБ-СДС застават зад позицията, че дефицитът при тригодишната прогноза трябва да бъде намаляван, т.е. да падне под 3%.
Теменужка Петкова смята, че тенденцията за инфлацията е тя да бъде намалявана, но въпреки това все още не се покриват критериите от Маастрихт за влизане в еврозоната.
Йордан Цонев заяви, че ДПС ще подкрепи бюджетът, а между двете четения ще има известни корекции. Той определи дискисията като "една от най-ползотворните“.
По думите му основните проблеми в проктозакона за държавния бюджет са дългът, дефицитът, заложеният ръст на БВП-то.
"Анализирайки оново, което се случва в Европейския съюз и еврозоната, съм стигнал до следните изводи. Дали да имаме такива дефицити и дългове, ако те не отиват за разходи, да.
Подкрепям дефицити, които отиват в капиталови разходи, в инфраструктура“, каза още той.
"Десен икономист съм и искам да има дългове, и с тях да се строи инфраструктура. По-добре да е натегната приходната част и да видим какво ще се случи“, заяви Цонев.