Проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2024 година бе разгледан от Националния съвет за тристранно сътрудничество, предаде репортер на
"Фокус".
Той обаче не бе подкрепен от всички социални партньори. От АИКБ и Съюзът за стопанска инициатива се въздържаха от подкрепа. КНСБ и КТ "Подкрепа" се обявиха против.
Бюджетът за Държавно обществено осигуряване за следващата година е в размер от 24,343 млрд. лева.
В бюджета е записано, че от 1 януари 2024 година се увеличава прага на максималния здравноосигурителен доход до 3750 лева, от 1 юли всички пенсии се увеличават с 11%, а обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст остава на 780 лева.
Ръстът на пенсиите ще бъде в размер на 11%, по швейцарското правило, - 50% от ръста на инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход. Минималната пенсия за стаж и възраст трябва да достигне 580, 57 лева, а социалната пенсия за старост - 307,07 лева.
Минималният осигурителен доход се изравнява с минималната работна заплата - 933 лева.
Увеличение има и в учителските заплати - те трябва да достигнат 125% от средното възнаграждение в страната.
Друг текст предвижда работодателите да поемат първите два дни от болничните, като досега се поемаха първите три.
Минималният размер на обезщетението за безработица е заложен да бъде 18 лева, а максималният - 85,71 лева.
Според социалният министър
Иванка Шалапатова параметрите на бюджета за Държавно обществено осигуряване гарантира баланса между социално приемливите решения за осигурените лица, пенсионерите и бюджета.
Асен Василев заяви, че в основата на икономическата политика залага повишаването на средноевропейските равнища. По думите му в момента България се придвижва с около 1,5% на година, което означава, че ще е нужно едно столетие за достигането на останалите западноевропейски страни. Според Василев това се дължи на недостатъчното капиталово формиране в икономиката - това се случва чрез инвестициите на държавата или бизнеса.
Той обяви, че кабинетът иска да запази плоския данък. Причината за това е стимулирането на икономическото развитие. Василев предупреди обаче, че ножицата на неравенството расте и тази тенденция трябва да бъде обърната, за да се гарантира това.
Василев каза още, че в България не трябва да се допуска образуването на гета с ниско заплащане, некачествен труд и изоставени региони.
КНСБ не подкрепиха бюджета. Причината заради това бе
От КТ "Подкрепа" смятат, че трябва да има 20% увеличение на доходите на работещите в НОИ. Те подкрепят ръста на максималния осигурителен доход, но са против максималния и минималния размер на обезщетението за безработицата, запазването на обезщетението на дете до двегодишна възраст.