Нуждата от квалифицирана работна ръка е огромен проблем в селското стопанство в цяла Европа. Българските фермери не са подминати от задълбочаващата се криза в тази насока.
Директорът на гимназията - Христина Милушева, разказа за част от инициативите, в които учениците участват.
„През 2011 и 2014 сме домакини на регионалния кръг на състезанието „Млад фермер“, където наши ученици са отборни победители“, каза директорът пред Фермер.БГ. През 2018 г. гимназията е домакин на национално състезание „Млад фермер“.
„Тук си дадоха среща представители на 47 земеделски професионални гимназии“, посочи Милушева.
„Изключително съм доволен от будните деца, които присъстваха днес на срещата. Искрено се надявам да сме запалили искрицата в тях, да продължат да се занимават със земеделие, независимо на какво ниво. Защото земеделието – то е призвание“, коментира Абровски.
Именно за призванието и
ежедневието във фермата младежите научиха повече от Марин Стоянов. Фирмата, в която той работи, обработва около 14 000 дка, от които 9 000 дка са отделени за интензивно растениевъдство – пшеница, царевица, рапица, слънчоглед. Освен това стопанството разполага и с месодайни животни. За да си помагат с фуража ,отглеждат люцерна, сорго, силажна царевица и др.
Какво е искал земеделският стопанин да внуши на учениците по време на срещата си с тях?
„Да покажа и да убедя бъдещите специалисти, че нашият сектор – земеделие, има нужда от тях. Те имат редкия шанс да станат квалифицирани работници, професионалисти. Да преминат в по-следващо ниво от своето образование. Да отидат в аграрен университет, да завършат бакалавърска степен, магистратура, с което имат шанса да помогнат на себе си и на нас. Тъй като сектор земеделие, с иновациите, които са в момента, чисто нормативните изисквания в ЕС, изисква професионална работна ръка. Квалифицирани работници“, каза фермерът.
По този начин, според Стоянов, българските земеделци имат възможност да се справят с предизвикателствата на конкуренцията, на
пазара и въобще на трудностите, които застигат фермерите.
Той обърна внимание, че изхранването на населението на Европа винаги е било приоритет за ЕС. Именно заради това, младите хора имат бъдеще да работят в земеделските стопанства.
„Секторът има остра нужда от работна ръка. Ние постоянно търсим квалифицирани работници и в животновъдния сектор – зоотехници, ветеринарни доктори. Просто младите се отдръпнаха от селото, но затова пък фермите предлагат добри условия на труд, с което да ги привлечем обратно. А и те самите, с тази си реализация, ще помогнат на себе си да бъдат по-продуктивни“, подчерта Стоянов.
За реализацията на младите хора, насочили се към аграрните науки и възможностите за образование в тази насока с учениците разговаря и проф. д.н. Димитър Греков, директор на „Център за продължаващо обучение“ към Аграрния университет в град Пловдив.
В същото време, според Марин Стоянов,
привлекателността на сектора идва и от това, че в него се влагат голяма част от общия бюджет на Европа, а също и с налагащото се търсене на чиста храна, биологично производство, допълни земеделецът.
От своя страна Пламен Абровски от Института за агростратегии и иновации допълни: „За мен беше изключително интересно да разбера, че имат специално отношение към биопроизводството – земеделието, свързано с по-чиста околна среда и по-щадящо климата, е бъдещето на следващата ОСП.
А това е също нещо, което трябва да възпитаваме в нашите деца, за да можем да живеем в една все по-добра, по-чиста среда и да произвеждаме адекватни, икономически обосновани земеделски продукти, които не само да са евтини и достъпни, но и да са произведени по чист и екосъобразен начин“.
© 2019 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!