CAP4US: Проблемът за младите са не идеите, а тяхното реализиране

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:00 / 16.10.2020
987
Младите имат толкова много възможности, стига да са запознати с тях. Тук идва ролята на кампанията „ОСП работи за нас: Остани на линия!“. Първото информационно събитие от третата част, посветена на Общата селскостопанска политика на ЕС и нейните инструменти, се проведе на 12 октомври в Аграрен университет – Пловдив. 

CAP4US: Нови възможности за успеха на младите фермери

Форумът се организира от AgriGate Media, Института за агростратегии и иновации и Смарт Агростарт.

„Необятна е Общата селскостопанска политика. Точно за това смятам, че проблемът на младите не е в мечтите, а по-скоро в реализирането им, защото не са достатъчно добре запознати. Нашата роля на по-възрастните е да им дадем повече информация, но им я обясним просто и разбираемо за тях, за да могат сами да вземат решенията. Ние точно това трябва да им обясним, има много рамки и ограничения, но вие иновативни бъдете“, убедена е Светлана Боянова – председател на Институт за агростратегии и иновации.



Децата, които растат в семейство на земеделци, със сигурност имат по-голям афинитет и страст към селското стопанство и политиката на Евросъюза. Тяхната цел е не само да продължат семейния бизнес, но и да вкарат в него новаторско мислене и модерни технологии. 

Яни Панчев, студент от село Българево: „Баща ми се занимава с отглеждането на пшеница, слънчоглед, царевица. Тук съм, защото съм амбициран да продължа бизнеса напред и да науча нови неща в сферата.“

Иванина Кирилова, студент от Свищов: „Родителите ми се занимават със земеделие и университетът ще ми помогне още повече.“

Никола Калчев, студент от Добрич: „Баща ми се занимава с търговия на препарати, торове семена, както и със земеделие. Ако знаеш как и имаш опит, винаги можеш да изкараш полза от всяка ситуация. Тези програми помагат доста на земеделието.“



Славена Колева, студент от Бургас: „Дистрибутори сме на препарати на известна марка за Бургас и района. Мисля, че младите фермери са бъдещето на земеделието, тъй като навлизат много нови технологии и ние сме доста по-запознати с тях.“  

Никол Димитрова, студент от Монтана: Семейството ми се занимава от дълги години със земеделие. Отглежда зърнени култури, лавандула и маточина. Решила съм да се занимавам по програмата „Млад фермер“. 

Ива Лечева, студент от Пловдив: Аз съм трето поколение, което учи „Растителна защита“ в Аграрния университет. Имаме по-ново мислене, по-креативни сме и бихме помогнали с повече неща на земеделците.“



Младите са по-осъзнати, по-разчупени, по-гъвкави, не са обременени в рамки. Техният проблем са не идеите, а тяхното реализиране. Тук идва ролята на споделения опит и добрите практики за прилагане на инструментите на ОСП. Повече за тях сподели проф. Димитър Греков, който запозна младите с възможностите за професионално развитие в агросектора.

„Земеделието винаги е вървяло нагоре. Разграждането на стопанствата, създаването на мощни, индивидуални фирми е ферми е положителна тенденция за развитие на българското земеделие. Всичко, което се е направило в ОСП през този период, е изключително полезно. Естествено, има и грешки, които се отстраняват в действие. Смятам, че голяма крачка е направена в областта на земеделието“, убеден е проф. Димитър Греков, директор на „Център за продължаващо обучение“.

Следете темата и на cap4us.agri.bg.



 

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Близо 20 см е снежната покривка по проходите в област Смолян
Доц. Киселова се извини на всички български граждани
Борисов: Нашата идеологическа битка не е с ПП-ДБ, а с "Възраждане...
Затвориха за камиони над 12 тона най-високия старопланински прохо...
Тир се вряза в къща в търновско село, международен път е затворен...
И шаранът поскъпна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).