Цанев: Народът бе измамен, успяха да приватизират създаденото от него за половин век
"Обидно е да те хване заразна болест, заради нейната масовост. Този вирус ме потиска много. Успях да се ваксинирам, но се боя, че навсякъде, където пипна има нещо, а това ограничава свободата ми". С тези думи започна участеито си в предаването "Денят на живо с Наделина Анева" по NOVA NEWS Стефан Цанев, писател, поет и драматург.
Според него да се говори за това от сутрин до вечер нанася повече вреда от самия вирус. А коронавирусът е биооръжие, независимо кой го сервира.
"Ние сме в състояние на биологична война. Вирусът започва да изопачава нашата същност. Напоследък надделява личният интерес над съдбата на другите", смята Цанев.
"Никой не носи маска, защото на никой не му пука за другите. Свободният човек не цени свободата. Българският народ най-достойно се е държал по време на робството, родил е най-хубавите хора – възрожденците. Сега кой може да даде имот и живот за кауза, за която няма полза?", попита риторично поетът.
Той подготвя пиесата "Убийството на Богородица“ – за това какво се случи по време на прехода.
През 1990 г. това, за което винаги сме мечтали и не сме вярвали се случи. Вярата тогава беше неограничена. Не мога да забравя първите дни каква радост беше свободата. Всичко това обаче беше проиграно. Народът беше измамен. Голямата беда беше, че народът се почувства изигран и обезверен. Това е историческо престъпление към нашия народ. Докато народът викаше "Да живее демокрацията“, няколко стотин души успяха да присвоят създаденото от народа за половин век, народът остана измамен, пречупи се духът на българина, почувства се глупак с пръст в устата, посочи Цанев.
Най-страшно е, когато се краде законно, подчерта той, визирайки масовата приватизация. Такъв срив на психиката на българския народ се случи 1923-1925 г., когато започна братоубийството. Сега сме в друг такъв период. Само че сега не е имало нито бедствие, нито война. Няма прошка за това, което се случи, защото да докараш 2 милиона души до прага на бедността, това е абсурд, обяви поетът.
По думите му най-страшно е когато се краде законно.
В пиесата "Плач на ангел“ – моноспектакъл на Христо Мутафчиев, драматургът излага вижданията си за днешната реалност.
"Трябва да търсим съкровището, скрито вътре в нас. Когато прости хора управляват държавата, демокрацията се превръща в простокрация", заяви Цанев.
Писателят смята, че политиците не владеят словото и че не са оратори