© Plovdiv24.bg | | Колосалната сума от около 70 млн. лв. се очаква да бъде събрана от глоби за превишена скорост с помощта само на 15-те камери на КАТ след окончателното приемане на промените в Закона за движение по пътищата и въвеждането на т.нар. електронен фиш, пресметна шефът на транспортната парламентарна комисия Иван Вълков.Той напомни, че с гласуваните на първо четене от депутатите миналата седмица изменения в закона глобите за скорост скачат до два пъти. Така санкцията за преминаване с 40 км/ч отгоре, при каквато най-често се активират видеорадарите, набъбва до 300 лв. Дори да не се вземат предвид поправките, според които всяко следващо провинение се наказва с глоба в двоен размер, а за скорост с 50 км/ч над ограничението актът става 350 лв. плюс по 50 лв. за всеки 5 км/ч отгоре, очакваните постъпления пак удрят близо 80 млн. лв. при 100% събираемост. Причината за това е, че от февруари, когато бяха монтирани, до края на октомври 15-те "очи" на КАТ са засекли да преминават с бясна скорост 265 000 джигити.
Посредством целия ресурс, с който разполагат, и включвайки дори нарушенията с 10 км/ч над ограничението за цялата 2009 г., катаджиите са установили общо 280 000 случая на неспазване на максимално допустимата скорост. Въпреки това за цели две години - от пролетта на 2008-а до април 2010-а, в хазната от фишове и наказателни постановления е постъпила сума, приблизителна на очакваната от електронни фишове само за периода на 2011-а.
Вълков аргументира оптимистичната прогноза, като даде пример с държави, сред които Холандия, Франция, Германия и Унгария, където след въвеждането на електронната система за заснемане и санкциониране на джигити събираемостта от глобите е скочила до 85-90%, а отделно произшествията и смъртните случаи на пътя вследствие на каране с бясна скорост са намалели с над 55 на сто. У нас събираемостта е под 40 на сто.
Повечето нарушители въобще не се явяват, след като получат призовка, обрисува Вълков ниската ефективност на сегашния модел за глобяване на заснетите от камерите в страната джигити.
Според новите правила електронните фишове ще се изготвят за трийсетина минути след щракването на колата в нарушение, ще се обработват в единен център в София и ще стигат до собствениците на заснетите возила в рамките на едва 2-3 дни. Освен това "честитките" вече ще се връчват с обратна разписка, така че съгрешилите водачи да не могат да се правят на "разсеяни" и да избягват ударите на закона. Събраните средства ще отиват в специален фонд и ще се ползват за купуване на нова техника. Целта е пътищата в страната да бъдат опасани от общо 300 камери, които да решат проблема с корупцията, като изкарат катаджиите от храстите и обезсмислят дебненето им за шофьори в провинение.
Източник: в. "Монитор" |