Последният ден от предизборната кампания се оказа изключително динамичен. Освен със закриването на кампаниите си, политическите партии трябваше да се съберат на извънредно заседание в парламента, където да разгледат президентското вето върху промените в Закона за енергетиката.
Първоначалните нагласи бяха за провал на заседанието поради липса на кворум. Партиите, които заявиха готовност да се явят в Народното събрание, бяха ГЕРБ-СДС, ДПС и "Има такъв народ“. От ПП-ДБ, БСП и "Възраждане“ не пожелаха да присъстват – първите видяха опасност от предизборно говорене, докато последните две политически формации определиха промените в сектор "Енергетика“ като пагубни за страната.
Малко преди началото на заседанието председателят на ИТН
Тошко Йорданов обяви, че на председателския съвет Росен Желязков е представил доклад на ДАНС, в който се казва, че на 25 октомври, два дни след като партиите и коалициите получиха достъп до изходния "ХЕШ кода“ на машините, заместник-министърът на електронното управление Михаил Стойнов повтаря цялата процедура, заснема това на своя телефон и сваля информацията на флашка.
От ИТН поискаха заместник-министърът да бъде арестуван.
Тошко Йорданов заяви, че всички машини са компрометирани. Йорданов пожела вицепремиерът
Мария Габриел да бъде повикана на председателски съвет
(бел. от ред. – тъй като премиерът на Европейски съвет в Брюксел), заедно с представителите на ЦИК, като за случая да бъде уведомен и президентът.
Реакция дойде и от некоалиционните партньори от ГЕРБ-СДС – председателят на партията Десислава Атанасов заяви, че ПП-ДБ трябва да се разграничат от заместник-министъра. По думите й, ако се докаже, че въпросните действия са били извършени, то това би било пробив в националната сигурност.
Съпредседателят на ДПС
Делян Пеевски също поиска ПП-ДБ да се разграничат от заместник-министъра. Той бе категоричен, че машини на вота в неделя не трябва да има.
От "Възраждане“ пожелаха незабавна оставка на правителството, а от БСП отново заявиха своята позиция, че машинният вот може би е бил контролиран и на предишни избори. Левицата обаче настоя изборите все пак да се състоят, а да не се отменят.
Реакция дойде и от Министерския съвет – министърът на електронното управление увери, че е "невъзможно вотът на гражданите да бъде подменен“. Според
Александър Йоловски машините са принтери, а след като избирателят гласува, той или тя може да види от разписката как е упражнил правото си на глас.
Няколко часа по-късно мандатоносителите от "Продължаваме промяната – Демократична България“ обявиха пресконференция, на която заявиха, че ГЕРБ губят изборите в София и затова повдигат тази тема. Съпредседателят на коалицията
Кирил Петков каза, че втората политическа сила не изпитва никакви притеснения от гласуване с хартиените бюлетин. Петков смята, че няма да има промени в конфигурацията на управлението след вота.
От ДБ Атанас Атанасов призова ДАНС да не се меси в предизборната кампания.
Премиерът също направи кратък коментар от Брюксел – той отхвърли възможността за манипулация на вота и заяви, че вярва в машинното гласуване.
В края на деня, по време на закриването на кампанията си, лидерът на ГЕРБ
Бойко Борисов също коментира случилото се. Той определи случая като "Кодгейт“ и призова политическите сили да не оказват натиск върху ДАНС и ЦИК. Борисов каза още, че институциите трябва да си свършат работата. Той обясни, че ако се окаже, че заместник-министърът е извършил конкретните действия, то последният трябва да даде обяснение за деянието си.
Малко по-късно Централната избирателна комисия излезе с решение, с което обяви, че в неделя, а също така и на втория тур през следващата седмица - избирателите ще гласуват само с хартиени бюлетини.