Депутатите правят четвърти опит да изберат председател на Народното събрание. Този път обаче коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" заявиха, че няма да издигат своя кандидатура, а номинациите за шеф на парламента са общо четири, предаде репортер на
"Фокус".
От ГЕРБ-СДС издигнаха отново кандидатурата на
Рая Назарян. "Възраждане" номинираха Петър Петров, "Има такъв народ" Силви Кирилов, а "БСП-Обединена левица" - Наталия Киселова.
Костадин Костадинов заяви по време на представянето на кандидатурата на Петър Петров, че ако парламентът "реши да продължава с експериментите, няма да се постигне нищо добро". Той се обърна към ПП-ДБ, заявявайки, че имат "поправителен изпит", на който могат да избират между Борисов и Пеевски или демокрацията.
Тошко Йорданов заяви от парламентарната трибуна по време на представянето на номинацията на Силви Кирилов, че днес може да бъде сложен край на политическия блокаж, като депутатите изберат доайена на 51-ото Народно събрание. Той поздрави ПП-ДБ за решението да подкрепят тяхната номинация.
"Ако се стигне на балотаж и там са господин Кирилов и госпожа
Рая Назарян, всички, които не гласуват за господин Кирилов, всъщност гласуват за кабинета "Главчев". Това означава, че им харесва, че са доволни от резултатите, че всичко е било честно", заяви Йорданов.
Той се обърна към "Възраждане" и МЕЧ, заявявайки, че може да се избере председател до сформирането на мнозинство.
Костадин Костадинов заяви по време на дебатите, че ако се стигне до балотаж, а там е и номинацията на Силви Кирилов и "Възраждане" решат да я подкрепят, ПП-ДБ трябва да правят избор между Пеевски и третата политическа сила.
Кирил Петков отговори, че ПП-ДБ нямат нищо общо с "Възраждане".
"Ние знаем, че е абсолютен срам сред поредното заседание да няма избран председател. От "Продължаваме промяната" заявяваме, че единственият вариант това Народно събрание да заработи, е да направим стъпка назад", каза той.
Съпредседателят на ПП заяви, че всички политици трябва да пренебрегнат политическото си его.
Борислав Гуцанов заяви, че най-равно отдалечената номинация за председател на парламента е тази на Наталия Киселова.
Надежда Йорданова заяви, че със заявката за подкрепа на Силви Кирилов ПП-ДБ показват, че призовават за обединение на политическите сили и отпушване на работата на парламента.
Цончо Ганев обвини ПП-ДБ, че многократно са търсили подкрепата на "Възраждане" за мнозинства и общо управление в предишните Народни събрания. Той допълни, че пред медиите втората политическа сила заявява, че е срещу "Възраждане", но де факто се водят разговори с тях.
Атанас Зафиров от "БСП-Обединена левица" предложи кандидатите за председател на парламента да бъдат изслушани от народните представители. Той каза, че в момента "не се избира председател на Народното събрание, а бъдещ премиер".
Той се обърна и към "Има такъв народ": Никога не съм казвал, че ще подкрепим този подход. Казах, че този подход може да бъде обсъден. Нещо да сме обсъждали. Как си го представяте тази работа, че може да стане с ултиматуми".
Тошко Йорданов репликира, обвинявайки, че БСП се опитва да размие избора. По думите му левицата са изразили положително отношение към предложението за подкрепа на доайена на парламента, а сега се опитват да "изместват разговора".
"Ако вие продължавате по този начин, абсолютно ще си мисля, че правилно ви казват "БСП-Ново начало", заяви Йорданов.
Зафиров отговори, че БСП си имат собствена кандидатура и си държат на нея. Той каза, че левицата не може да бъде обвинявана в задкулисие заради "принципната си позиция".
Наталия Киселова заяви по време на дебатите, че парламентът може да започне да работи. Тя се обърна към ПП-ДБ и заяви, че проблемите в правосъдието ще продължат да "висят със страшна сили" и допълни, че изпълняващите функциите в страната ще продължат да заемат постовете си.
По думите ѝ разговорът с всички политически сили в парламента трябва да бъде за подмяна състава на Висшия съдебен съвет, промяна на ръководството на Бюрото за прилагане на СРС-та, както и други законодателни промени.
Тя предложи процедурата да бъде прекратена, за да се проведат разговори между политическите сили, но бе категорична "не може да се отидем на избори с господин Главчев, това е недопустимо".
При гласуването Наталия Киселова получи 50 гласа "за" - "БСП-Обединена левица", АПС и ИТН. 51 бяха "против", а 137 се въздържаха.
Петър Петров получи 47 гласа "за" - "Възраждане" и МЕЧ. 69 бяха "против", а 122-ма се въздържаха.
Рая Назарян получи 69 гласа "за" - само тези от ГЕРБ-СДС. 133 бяха "против", а 37 се въздържаха.
Кандидатурата на доайена Силви Кирилов бе подкрепена от 67 депутати - 18 от ПП-ДБ, АПС, ИТН и МЕЧ. 19 от народните представители на втората политическа сила се въздържаха. От "Възраждане" не подкрепиха номинацията, а се въздържаха. От "ДПС-Ново начало" гласуваха "против", останалите се въздържаха.
При прегласуването той отново получи 67 гласа "за". Един депутат от ПП-ДБ гласува "против", 18 бяха "за" и 18 се въздържаха. "ДПС- Ново начало" бяха "против", докато останалите се въздържаха.
На балотаж отидоха двете номинации на
Рая Назарян и Силви Кирилов. Назарян получи 69 гласа "за" - отново само от ГЕРБ-СДС, 130 бяха "против", а 38 се въздържаха. Силви Кирилов бе подкрепен от 98 гласа "за", като този път се включиха и депутатите от "Възраждане". 42 бяха "против", а 96 се въздържаха.
Костадин Костадинов обвини ПП-ДБ, че са "срам за България и собственост на Пеевски".
При прегласуването Силви Кирилов получи 101 гласа "за". 19 от народните представители от ПП-ДБ се въздържаха, а един беше "против", само 17 бяха "за". От "ДПС-Ново начало" също гласуваха "против", докато останалите се въздържаха от подкрепа.
След края на процедурата доайена обяви 30-минутна почивка.