Читател сигнализира за брутално газене на закона по нашето море
Читател на Burgas24.bg сигнализира за погазване на закона, с което са ощетени хиляди работещи в рибното производство, по нашето Черноморие.
"От години по нашите плажове се извършва нерегламентиран стопански улов на бяла пясъчна мида със забранени драгиращи уреди. Чрез тях се копае в дъното за мидата с научното наименование “Donax Tranculus", която живее заровена под повърхността на пясъчното дъно.
Според българското законодателство използването на дънни тралове и драги за добив на миди и улов на риба е абсолютно забранен. Водолазения способ на улов за вида “ Donax Tranculus“ е невъзможен, но в същото време се дават лицензи за улов и се разрешава износ, като се попълва документация с невярно съдържание.
Точно тук идва въпросът къде е ИАРА и защо бездейства, въпреки нееднократние сигнали, които е получавала. Остава въпросът на какво се дължи това бездействие, нехаене, или нещо друго. Бракониерските набези зачестяват и стават все по - брутални. Напоследък дъното се разорава ежедневно и се унищожава фауната, с която се хранят дребните риби. Унищожава се хранителната верига на много морски обитатели, тъй като това тралене убива върха на хранителната верига на много видове. Освен това самите миди са филтъра на морето! Няма адекватна забрана за улова на вида и популациите му, дори когато той се намира в размножителен период.
Уловът се осъществява със самоделни драги, на които са заварени дълги зъби от арматура, които копаят дълбоко пясъчното дъно . Обръщат микросвета на всички водни обитатели в този пласт – скариди, раци, риби дракони, морски езици и писии, хайвер, миди и ги унищожават до голяма степен по този начин. Подобни иновации са строго забранени от закона, но липсва адекватен контрол по спазването му.
Прекомерният натиск върху мидата оказва отрицателна възможност за възпроизводство на самия вид. Големия брой нелегабно работещи лодки, без координация, кръстосват едни и същи полета. Няма нито една норма, която да регламентира, че уловът е ограничен до определено количество. Отделен е въпросът, както стана дума, че този улов е абсолютно незаконен.
От друга страна прекупвачи са плъзнали от Шабла до Синеморец и предлагат плащане в кеш и веднага , на цена около 5 до 7 лв на килограм. При средно добър улов една лодка вади на ден по 200-300 кг бяла мида, което прави чист доход от 1200-2000 лв. Трябва да се има предвид, че това плащане не e регламнетирано също.
В заключение от горе написаното, едно можем да кажем със сигурност – абсолютно необходимо е по-добре да се урегулират отношенията между човека, морето и аквакултурите, за да не се стига до застрашаване на видове и да запазим живо нашето море. Затова хората, които са ангажирани с рибното производство и имат редовно издадени лицензи и плащат заплати на хиляди работници, са пряко засегнати от този незаконен улов и за пореден път ставаме свидетели на парадоскса как изрядните платци и тези, които спазват законите, страдат за сметка на дребни тарикатски номера от самозабравили се бракониери. И точно тук е ролята на регулиращите органи, които са длъжни да си влязат в ролята и да не допускат такъв тип парадокси!", гласи сигналът на нашия читател.