Членовете на ЕП приветстваха заключенията на ЕК за членството на България в ЕС от 1 януари 2007 г.
Днес в Европейския парламент председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу обяви, че България и Румъния са способни да станат членки на ЕС на 1 януари 2007 г. и припомни, че присъединяването на двете страни ще отбележи края на петото разширяване на ЕС. Двете страни са постигнали значителен напредък, но има области, в които двете страни трябва да продължат с реформите. Това са съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност, за които ще бъде създаден механизъм за сътрудничество и верификация. ЕК ще докладва редовно пред ЕП и Съвета за напредъка, постигнат в тези области и в случай на недостатъчни резултати може да приложи предпазни мерки. За последващо разширяване на ЕС Барозу каза, че първо е необходимо институционално споразумение и изрази надеждата, че до края на 2008 г., то ще е реалност.
Комисарят по разширяването Оли Рен също поздрави Румъния и България за историческото им постижение и каза, че през последните няколко месеца двете страни са показали, че са готови да се присъединят в ЕС навреме. Той каза, че механизмът предложен от ЕК й помага да помогне на двете страни да продължат реформите енергично и непреклонно и да провери дали очакваният напредък се случва на практика. Комисарят Рен каза, че ЕК ще изиска от България и Румъния да докладват два пъти в годината за напредъка в определен брой конкретни области. Първият доклад трябва да бъде представен в края на март 2007 г., след което ЕК ще докладва пред ЕП и Съвета. В доклада се подчертава, че правилата на ЕС съдържат необходимите гаранции за правилното използване на структурните и земеделски помощи. Създадени са механизми, които гарантират, че тези фондове, които идват от европейските данъкоплатци, се харчат правилно. В случай на нередности ЕК може да спре плащанията. Ако България не успее да се подготви за управлението на земеделските субсидии ще даде повод на ЕК да намали сумата за 2007 година. Относно третата предпазна мярка, свързана със хранителната безопасност, ако България не е готова преди присъединяването Европейската комисия ще приложи мерки, които да гарантират във вътрешния пазар да не влизат рискови материали. Обаче ще могат да се произвеждат за националния пазар и ще им бъде поставян специален етикет. В заключение Оли Рен изрази надеждата, че ратификационният процес ще завърши бързо и плавно. "България и Румъния положиха изключителни усилия, за да се присъединят към ЕС и те заслужават нашите поздравления и топло "Добре дошли", каза Рен.
Председателят на Групата на Европейската народна партия /Християндемократи/ и Европейските демократи Ханс-Герт ПЬОТЕРИНГ заяви, че неговата група приветства предложението на ЕК България и Румъния да станат членки на ЕС на 1 януари 2007 г. Той припомни, че в групата има български и румънски наблюдатели, с които сътрудничеството е много добро. Той подчерта, че е важно да се признаят огромните усилия, положени от правителствата на двете страни след падането на комунизма. Според него въпреки това европейските институции не трябва да си затварят очите за това, че още много работа трябва да се свърши особено в областта на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност. Той се обърна и към гражданите на България и Румъния, за да им напомни, че ЕС не трябва да бъде считан за рай на земята.
Председателят на Групата на европейските социалисти Мартин ШУЛЦ призна, че двете страни имат недостатъци и преодоляването им е необходимост, но и подчерта, че България и Румъния принадлежат към ЕС и са добре дошли. Според него не е от интерес на никой те да бъдат оставени да чакат пред вратата. Това би било допринесло за нестабилност в Черноморския регион. Шулц подчерта, че приемането на всяка нова страна в ЕС е равносилно на обогатяване и спомага за икономическото развитие на ЕС. Ние ще приемем България и Румъния, защото имаме нужда от тях, каза той.
Председателят на Групата на либералите и демократите в Европейския парламент Греъм УОТСЪН каза, че България и Румъния ще бъдат по-силни в ЕС и ЕС ще бъде по-силен, когато двете страни станат членки на съюза. Той подчерта, че колкото повече страни подкрепят ценностите на ЕС, толкова по-добре. Той поздрави министрите по европейска интеграция на България и Румъния Меглена Кунева и Анка Боаджиу за усилията им по време на преговорния процес. Той призова правителствата на двете страни да продължат с реформите като акцентира върху подобрението на положението на ромското малцинство и значението на върховенството на закона. Той каза, че оставянето на страните извън ЕС би било грешно. УОТСЪН добави, че ЕС трябва да убеди гражданите, че ако не се разреши на нископлатената работна ръка да работи там, където са инвестициите, инвестициите ще отидат при нископлатената работна ръка. Той подчерта значението на решаването на проблемите свързани с Конституционния договор на ЕС преди приемането на нови страни членки.
Председателят на Групата на Зелените/Европейски свободен алианс Даниел КОН БЕНДИТ заяви, че рядко е присъствал на толкова лицемерен дебат и подчерта, че ЕП като даде съгласието си за членствата на България и Румъния преди една година вече няма тежест по този въпрос и не може да промени нищо. Според него ако представения днес мониторингов доклад беше за Турция членовете на ЕП биха казали "не" на присъединяването. Той добави, че двете страни имат бъдеще в ЕС, но се противопостави на приемането им на 1 януари 2007 г., защото не са готови.
Ерик МАЙЕР (Конфедеративна група на Европейската обединена левица - Северна зелена левица) каза, че положението на ромите в двете страни е много сериозно, съществуват и много други проблеми, които трябва да се разрешат. Той каза, че неговата група е против присъединяването на България и Румъния на 1 януари 2007 г. и това ще проличи по време на предстоящото гласуване в ЕП по време на допълнителната сесия през октомври.
Брайън КРОУЛИ (Група на Съюза на Европа на нациите, Ирландия) поздрави двете страни, които въпреки всички усилия са постигнали феноменални резултати и са извършили огромна промяна в законодателството. Той подчерта, че е много важно да се даде същия шанс на гражданите на България и Румъния като гражданите на страните от ЕС, когато те са били по-слаби и по-бедни. Той се съгласи, че работата трябва да продължи. Той изтъкна, че е важно да се направи повече и в двете държави за сираците и за децата с увреждания, които не получават необходимата подкрепа. "Нямаме право да спираме обединението на Европа," каза той.
Владимир ЖЕЛЕЗНИ (Група Независимост/ Демокрация, Чешка република) каза, че неговата група не желае двете страни да бъдат считани за трета категория членки и изрази надеждата се, че скоро България и Румъния ще станат пълноправни членки на ЕС.
Независимата Ирена БЕЛОХОРСКА от Словакия също каза, че се надява двете страни да не получат по-нисш статус.
Председателят на Комисията по външните работи в Европейския парламент Елмар БРОК каза, че членството в ЕС не бива да е противоречив въпрос и подчерта, че разширяването може да е успешно само, когато се играе по правилата. Той приветства подхода на ЕК. Двете страни трябва да играят по правилата, защото пренебрегването на правилата води до трудности в бъдещето. ЕС може да е силен в света, когато е силен вътрешно.
Докладчикът на Европейския парламент за България Джефри ВАН ОРДЕН поздрави ЕК за професионално свършената работа и припомни, че няма съмнение, че никоя друга страна членка не е била подлагана на толкова строг контрол колкото България и Румъния, което до голяма степен се дължи на скептицизма в ЕС. Разширяването е средство за реформа и промяна в ЕС. Той изрази съжаление, че работниците от България и Румъния ще пострадат заради провала през изминалите години на имиграционната политика в много страни членки.
Ян-Маринус ВИРСМА, холандски евродепутат от групата на социалистите, замести в дебата докладчика за Румъния на ЕП Пиер МОСКОВИСИ и топло приветства двете страни в ЕС. Според него евентуалното отлагане би довело до много трудности в двете страни.