Минималните заплати в системата на МВР и отбраната следва скачат след промените в реда за определянето им и обвързването им със средната работна заплата. Увеличенията са чувствително над тези от прогнозните изчисления, правени през 2023 година на базата на по-ниска средна работна заплата.
Според промените в закона за МВР минималната заплата за най-ниската изпълнителска длъжност при държавните служители е 1.2 пъти над средната работна заплата за второто тримесечие на предходната година. При обсъждането на промените прогнозите за ръста на заплатите бяха правени на базата на средна работна заплата в размер на 1957 лв. за второто тримесечие на 2023 г. През 2024-а година средната работна заплата за второто тримесечие вече е 2296 лв. или 17% ръст, изчислява Segabg.com.
С новите нива на средните възнаграждения минималната заплата за изпълнителна длъжност с висше образование в МВР би следвало да скочи от 1852 лв. на 2755 лв. или 49%. Най-ниската заплата за служителите със средно образование скача от 1466 лв. на 2296 лв. - тук коефициентът, който се прилага спрямо средната работна заплата, е 1. Това прави близо 57% ръст.
От "Демократична България“ внесоха предложения за промени в удължителния закон за държавния бюджет. Това съобщи в страницата си във фейсбук депутатът
Божидар Божанов.
"Внесохме предложения по удължителния закон за бюджета, насочени към реформата в МВР. Приемаме, че заплатите на МВР трябва да се увеличат – нещо, гласувано от голямо мнозинство през пролетта.
Но смятаме, че са нужни някои корекции. Например заплащането да бъде обвързано със средната заплата по области, вместо със средната за страната, както и отчитане на факта, че държавните служители, вкл. в МВР, не плащат осигуровки (а това е дефицит на данните за средна заплата на НСИ).
Предлагаме при започналите в МВР след Нова година (на повишените заплати) да се намали броя заплати, които се получават при прекратяване на правоотношението (от 20 на 10), както и изплащането на отпуски да бъде съобразено със заплатата при натрупването на отпуск, а не при изплащането.
Предвиждаме и освобождаване на пенсионирате в МВР в тримесечен срок, за да се освободи кариерното израстване на по-младите служители в системата.
В шестмесечен срок министърът на вътрешните работи следва да направи оценка на реално изпълняваните функции от служителите и съответно тези, които нямат нужда от полицейски правомощия, да бъдат преназначение по Кодекса на труда (или Закона за държавния служител).
С тези предложения се постига справедливо оптимизиране в МВР, без да се отрича необходимостта от справедливо заплащане,“ на мнение е Божанов.