Показателен е например случаят с 42-ма граждани на Румъния, които са подали документи за БГ лична карта на основание "български произход". Подробности за тях дават от Министерството на правосъдието в отговор на въпрос на депутат от ПФ, който изрично пита защо процедурата им се бави. Народният представител посочва, че става въпрос за жители на Стар Бешенов, населен основно с наше малцинство.
"За тях придобиването на българско гражданство е въпрос на чест и възстановяване на историческа неправда", посочил в питането си депутатът. Освен декларираните на думи корени обаче пред Съвета по гражданство към Министерството на правосъдието румънските граждани не представили никакво друго доказателство за възходящ роднина българин. И при изрично поисканите им допълнителни документи те не могли да покажат никаква връзка с българския народ.
"Не са налични и документи, удостоверяващи, че тези лица са част от официално признатите като българско малцинство граждани на Румъния, както и документи, които да удостоверяват, че кандидатите са учили в българското училище.
Имената им също не създават индикация за наличие на възходящ роднина българин, доколкото не принадлежат към българската именна система, а към романската", пише в отговора на Министерството на правосъдието по казуса. От ведомството подчертават, че хората, представили се за потомци на Аспарух, се казват например Петру, Лука, Оана-Ралука, Флавиус-Щефан, Лоредана, Марку-Адам, Себастиян.
От началото на 2013 г. режимът за даване на наша лична карта на основание български произход е затегнат. След решение на КЗЛД и на ВАП Съветът по гражданство вече изисква официален документ, доказващ български произход, а не както преди само декларация. Това е причината обаче и да отлежават исканията на куп нашенци, които живеят чужбина, като например на опашката чакат над 10 000 сънародници от Македония.
От мотивите към указите на президентството, с които окончателно се отказва гражданство на 170 души, става ясно още, че да стават българи са напирали и опасни за националната ни сигурност чужденци, хора със забрана да влизат в Шенгенското пространство, осъдени престъпници и издирвани от Интерпол.
В отчета на специализираната комисия към "Дондуков" 2 се посочва, че други 120 българи са се отказали от личната си карта у нас, за да заживеят за постоянно в друга държава, в която двойното гражданство е забранено.
Източник: в. "Монитор"