© | | Нова идея за одитиране на банките лансира финансовият министър Владислав Горанов. Проверката на състоянието им вече няма да се извършва от БНБ, а ще бъдат привлечени чуждестранни фирми. Целта е да има повече прозрачност при изготвяне на анализите и да не се стига до нови банкови кризи.Идеята на финансовия министър Владислав Горанов е активите на банките да преминават през цялостна външна оценка, за да се преценява качеството им. Разликата е, че одитът вече няма да се извършва от БНБ, която е задължена по закон да проверява всеки месец състоянието им, а от чуждестранни одитори. Функцията на централната банка ще бъде ограничена единствено до поставяне на конкретна задача на проверяващите. По този начин се търси вариант за връщане на доверието в банковия сектор, което беше разклатено след кризата с КТБ. Финансовите експерти подкрепят идеята.
Финансистът посочва, че важно условие е одитът да се извършва не от българските клонове на големите фирми в бранша, а от чуждестранни експерти. Според него само така може да се гарантира безпристрастност. Като пример за неработеща практика, Парамов даде случаят с KPMG и неточния одит, който беше извършен на състоянието на КТБ, заради което одиторите понесоха и глоба от 100 хил. лв.
Експертът смята, че е необходима и промяна в задълженията на останалите институции, които следят финансовия сектор като Комисията за финансов надзор.
Такава мярка се прави далеч не за пръв път в Европа. През последните години банки от държавите, приели еврото, бяха проверявани, като 25 от тях не издържаха тестовете и трябваше да наберат допълнителен капитал. |