ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Чуждестранните купувачи са привлечени в България не от евтините цени на имотите, а от климата и ниските данъци
©
Присъединяването на България към еврозоната се очаква да засили покупките на недвижими имоти от чужденци. В София, Варна, Пловдив и Бургас винаги е имало интерес от чуждестранни инвеститори, но след влизането в еврозоната ще отпадне валутният риск и това ще ги активизира допълнително. Това заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Георги Грунов, който е мениджър продажби в агенция за недвижими имоти.

Чуждестранните купувачи са привлечени в България не от цените на имотите, а основно от умерения климат, средата на живот и ниските данъци. Повечето търсят апартаменти в страната ни, за да живеят тук. Само малка част се интересуват от бърза капиталова печалба при ръст на цените, сподели Грунов.

"Напоследък забелязвам засилена активност на купувачи от Германия. Те търсят уютни и просторни жилища, а ако имотът е във Варна, много държат да има гледка към морето. Искат домове, в които да живеят дълго време, а не просто имоти, които да купят и дават под наем.“

През 2024 г. на жилищния пазар в България продължиха основните тенденции от миналата година. Всичко е нагоре – и като цени, и брой сделки, но не с такива темпове като през 2023 г. Традиционно краят на годината е най-активния период на жилищния пазар. Тази година не прави изключение - хората бързат да приключат с намирането на жилище и нашите данни показват, че ни очаква рекордно четвърто тримесечие, коментира Георги Грунов.

Гостът призна, че напоследък има леко забавяне в ръста на жилищните цени, което е породено от несигурността покрай еврозоната. За много българи това е свързано с редица неизвестности, въпреки че има достатъчно примери от други държави, приели еврото. От друга страна точно тази несигурност кара определена група клиенти да бъдат по-активни, добави събеседникът.

Основните купувачи на жилища в България са на възраст между 30 и 45 г. Напоследък се оформя и нова група – на възраст между 23 и 26 г., които купуват предимно с банков кредит. Допреди две-три години такива млади клиенти почти отсъстваха от пазара. Тези хора са стимулирани и от ръста на възнаграждения в последните години, каза Грунов. Ако нямат спестявания, младите купувачи са подпомагани от родителите или теглят допълнителен потребителски кредит (ако доходите им го позволяват).

Грунов засегна и новите правила за ипотечното кредитиране, които БНБ наложи на търговските банки от 1 октомври т.г. Те се отнасят за съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението (до 85%), за съотношението дълг/доход (до 50%) и за максималния срок на кредита (до 30 г.). Според Георги Грунов тези мерки няма да доведат до сериозна промяна в поведението на кандидат-купувачите.

"След приемането им имаше момент на смут, но той много бързо отшумя. Мерките на БНБ са много полезни и навременни предвид нарастващия дял на сделките, които се финансират с банков кредит. Клиентите обаче се притесняват от друго - дали ще се вдигнат лихвите по жилищни кредити след влизането на България в еврозоната. И това може би ги кара по-бързо да вземат решения.“

По-интересно е дали БНБ ще наложи нови, по-строги мерки за ипотечните кредити догодина. Евентуалното въвеждане на 40% таван за съотношението дълг/доход ще бъде доста дисциплиниращо, но в дългосрочен план това ще осигури стабилен пазар. Пазарът на крайности е опасен за всички, каза още Грунов.

Събеседникът сподели, че от девет години е в посредническия бизнес с имоти и подкрепя идеята за регулация на професията.

"Основата за изграждане на добра репутация е да се работи с мисъл за дългосрочен бизнес. Всички колеги, които работят тази професия, не трябва да рискуват добрата репутация в името на една сделка или еднократна комисиона. Пазарът се разви много в последните години и необходимостта от регулация става все по-голяма. Крайно време е да минем на лицензионен режим и да ни бъдат отнемани лицензите, ако не работим добре и не спазваме добрите практики. Работата ни е много отговорна – консултираме хората за решения, при които се плащат големи суми.“

За 2025 г. Георги Грунов очаква устойчив пазар на имоти в България, като засега няма предпоставки за резки промени.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Показва коментари на Квото Такоа
премахни филтъра

+1
 
 
Ниски данъци - хахахахаха! Хубаво е да се направи една статистика за данъците в Европа, за да се разбере че в България данъците са едни от най-високите!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Европейски избори 2024
Първа лига, сезон 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: