Чужди медии: В България изхвърлят ваксини

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (2)
20:00 / 02.07.2021
6938
Търсенето на ваксини в България и Румъния спадна силно, затова властите са принудени да търсят начин как бързо да изразходват наличните количества, преди те да се окажат негодни. Алтернативата - да ги изхвърлят - би била твърде потискаща на фона на това, че в редица бедни държави по света, например в Африка, ваксината срещу коронавирус е дефицитна, се отбелязва в публикация на “Блумбърг", цитирани от "Deutsche Welle".

В нея четем, че властите в двете държави се опитват да  продават или даряват на други страни изоставащите дози с ваксина, а представители на хотелиерския бизнес в България настоявали изоставащата ваксина да се предлага безплатно на чуждестранни посетители. Изданието  цитира Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм, която казва: “Тъй като България, а съответно и всички ние, със своите данъци сме платили за тези дози, предлагаме да ги използваме, за да стимулираме ваксинационен туризъм".

Близо 20 000 дози с изтекла годност

Агенция "Блумбърг“ отбелязва и това, че недоверието на хората към ваксините е свързано с дългогодишно недоверие към властите в страната, както и със скептицизъм по отношение на определени ваксини - най-вече това се отнасяло до британския препарат на AstraZeneca.

Публикацията съобщава и това, че до края на юли в България е имало около 20 000 дози с вече изтекла годност. "Блумбърг“ коментира също, че ниският процент на ваксинираните хора в България създава риск за усилията на ЕС да преодолее пандемията и то точно в момент, когато се разпространява Делта мутацията на коронавируса, която създава проблеми във Великобритания, Португалия и Русия.

Докато през април Румъния имунизираше по около 100 000 души дневно, през юни са били поставени едва около 18 000 дози на ден. Подобна е и ситуацията в България, която е последна по ваксинации в Европейския съюз –  по около 25 000 души дневно са били ваксинирани там през април, а през юни - едва по 8 000 на ден. И докато в Румъния около 25% от населението е с поне една доза, в България този дял е под 15%.

Затова здравните власти търсят алтернативи, за да използват вече закупените ваксини. Румъния например продаде 1,1 милиона дози на Дания. А националните отбор по ръгби на Аржентина се ваксинира преди мач в Румъния.

Българите са най-силно скептични

В Източна Европа пропадат ваксини, защото никой не ги желае, съобщава и германското списание "Шпигел“ в заглавие и публикува сходни данни за нежеланието на българите да се ваксинират. Изданието цитира и данни от ново европейско допитване за готовността на гражданите от ЕС да се ваксинират.

От него излиза, че българите са най-силно скептични. Общо 61% от тях са заявили, че не са склонни да се имунизират. Следващите в класацията са Латвия и Хърватия, където над 40% от гражданите изразяват нежелание да се ваксинират. В анкетата са участвали около 47 000 души между февруари и март тази година.

Виж коментарите (2)

Още по темата (17085):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имайте търпение
06.11.2024 Как са разпознаем "ходещата" пневмония?
Още новини от Национални новини:
Борисов към ПП-ДБ: Обикаляли сте да предлагате Бойко Рашков за пр...
Фалшива кръв от устата на българката на Мис Вселена разгневи хора...
Стана ясно откъде и кога нахлува циклонът
Бус на трупчета се оказа нелегална бензиностанция
По-малък разход на гориво през зимата, не е невъзможно
Кирил Петков: Призовавам ГЕРБ да оттеглят техния кандидат за пред...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).