Цветанка Андреева: Този път протестиращите знаеха към кого да се обърнат – отидоха в парламента

Автор: ИА Фокус
Коментари (2)
16:09 / 05.10.2023
3722
Проблемът с въглищния пакт е проблем, който очаквахме всички, които анализираме политиката или хората, които участват в политиката. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" политологът Цветанка Андреева. "А специално за политиците това беше един от най-големите социални страхове – те знаеха, че нещата когато опрат до "Мариците", тогава ще падат глави, могат да падат и правителства.

Някак си този страх ги е поддържаше да отлагат проблема, който обаче е неизбежен. Той, разбира се, има толкова много измерения, затова е толкова сложен за решаване, защото освен чисто социалната цена, която трябва да се плати с тази реформа в сектор "Енергетика“, има чисто европейската политика, която се намесва - оспорването на Зелената сделка като напълно правилно решение в Европейския съюз, ако щете очакването, че догодина, вече на евроизборите, ситуацията ще се промени и може би не толкова.

Зелената политика вече ще е в такъв устрем и такъв подем", разясни политологът. 

Но най-сериозният проблем е балансът в сектора, от гледна точка на националната и енергийната сигурност.  След като затворим едни предприятия, които горе-долу дават 40% в сектор "Енергетика“, как точно ще се балансират останалите звена.

Според Цветанка Андреева, зад идеята за ВЕИ инсталациите стои един план, това са чисто олигархични интереси. Зад тях са хора и структури, които имат интерес от близък контакт с властта, защото предстоят разпределението на изключително много ресурси точно в тази реформа.

"Изграждането на ВЕИ енергията в България също привлече изключително много подобни икономически интереси. Знаете, в Европа се говори и за "зеления октопод“. Така че проблемът с въглищните централи наистина фокусира изключително много други проблеми, и разбира се, много страхове. Някак си обаче нещата трябва да се приоритизират и да се справим. Мисля че беше добро начало това, че преговорите с миньорите започнаха, с тези, които стачкуваха. Те са преките и много бързо засегнати от евентуални реформи, те влезнаха в парламента. Защото, това не е проблем само на правителство, сектора и "Мариците". Този път протестиращите знаеха към кого да се обърнат – отидоха в парламента, защото всичките тези решения в сектор "Енергетика“ не са просто само в компетенциите на правителството. Затова и се водиха всичките преговори в парламентарна зала", добави Андреева.

Цоня СЪБЧЕВА

Виж коментарите (2)

Още по темата (105):
10.11.2023 Финално: Законът за енергетиката бе приет повторно, депутатите отхвърлиха ветото на Радев
29.10.2023 Енергиен експерт: Токът от новите реактори ще бъде по-евтин
19.10.2023 Денков увери: Няма риск от рязък скок на цените на тока
19.10.2023 Борисов и Пеевски искат обяснение от Денков
16.10.2023 Екоактивисти от няколко държави протестират пред ТЕЦ "Марица-3"
13.10.2023 Министър-председателят: Работим за енергетиците
Още новини от Национални новини:
Българка от плаж в Гърция: Потвърждавам новината за увеличението ...
Днес ви е било топло? По-добре вижте какво предстои от утре
Георги Георгиев към ПП-ДБ: Колеги, то няма управляващи, на кого щ...
Патриарх Даниил призова за преодоляване на разделението сред прав...
Джевдет Чакъров: Очаквайте хода на Ахмед Доган
Убийството в Слънчев бряг заради жена: Един само видя, че Цецо къ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).