© Plovdiv24.bg | Запазване на обезщетението от 20 заплати при напускане на МВР, но само след 25 г. стаж в системата. Такива промени в Закона за МВР са внесли депутати от ГЕРБ начело с Цветан Цветанов преди второто четене на проекта. Въвежда се скала за определяне на обезщетението в зависимост от годините стаж в МВР. В момента то се определя на принципа 1 г. стаж = на една заплата обезщетение.Ако служител със стаж до 5 г. напусне системата, той няма да получава обезщетение, защото се приема, че през първите години държавата инвестира в него, обясни Цветанов. На служители с 6 г. стаж ще се изплащат 2 заплати, при 10 г. - 5, при 15 г. - 10, при 20 г. - 15 и при 25 г. и повече години обезщетението вече ще е в пълния размер от 20 заплати, предвижда предложената от ГЕРБ скала. Идеята ни е да има стабилност и устойчивост в системата и текучеството да бъде ограничено, обясни Цветанов.
От ГЕРБ предлагат още запазване на 30 дни платен годишен отпуск, но падат допълнителните 12 дни.
Пожарната остава главна дирекция и няма да става агенция, предлага още ГЕРБ. Ще се създаде правна възможност подразделенията на главната дирекция на територията на страната да бъдат юридически лица, за да могат да участват като бенефициенти по проекти и по специално за трансгранично сътрудничество, обясни Цветанов.
Отпада възможността да се създаде нова длъжност - административен секретар в областните и главните дирекции. Не трябва да се увеличава щата за административни длъжности, министърът ще упълномощава действащ служител от тези структури в страната, обясни шефът на вътрешната комисия.
Запазва се сегашното положение в Академията на МВР - няма да се трансформират правоотношенията на преподавателите, които са със специализирана подготовка и в съответните полицейски центрове. Тези, които и към настоящия момент са първа категория, са достойни професионалисти, които във всяко време могат при тяхно желание да се върнат отново в структурите, където да изпълняват полицейските си функции, каза Цветанов.
Отпада възможността министърът на вътрешните работи да прехвърля отговорности по назначаването на служители на главния секретар. Това право трябва да бъде запазено и да бъде само от компетентността на органа по назначаване - министъра. Така ще бъде успокоена системата, ще се получи необходимия баланс, обясни Цветанов.
Няма да се създава и изпълнителна агенция за социални дейности. Запазва се сегашното положение, за да може служителите да ползват почивните бази при същия режим.
Цветанов уточни, че промените са внесени след консенсус, постигнат в разговори с МВР. И изброи текстовете, с които парламентът ще се съобрази и запази: увеличаване на правомощията на ГДБОП, специализираната куриерска служба ще премине към ДКСИ, остава и държавното предприятие, което ще оптимизира работата при услугите, които трябва да бъдат предоставени на гражданите. Подкрепа има и за преобразуване на правоотношенията на служители от специализираната и общата администрация, които трябва да минат по Закона за държавния служители.
ГЕРБ се съобразяват и с предложението на МВР за охраната на обектите - областни дирекции, полицейски управления и други структури - да не е от служители с полицейски правомощия, а от такива по трудови правоотношения. Според изчисления на МВР така 500 служители минимум ще бъдат веднага включени в реална полицейска дейност на терен в малките населени места и в градовете.
Запитан дали с промените, които отменят много от предложените от вътрешното министерство текстове, ГЕРБ не бламира министър Румяна Бъчварова, Цветанов обясни, че има конструктивен диалог с нея, а парламентът е мястото, където всяка тема може и трябва да си дискутира, за да се оптимизира законодателството и да се намери най-доброто решение.
"Затова страната ни е парламентарна република и парламентът е мястото, където да се дискутира всяка тема и да се търси политически консенсус. Защото не трябва да създаваме предпоставки за промяна на законодателството и прекрояване на конфигурацията в парламентарното мнозинство", обясни Цветанов.
Източник: 24 часа |