Д-р Денев, БАБХ: Чумата по дребните преживни животни е изключително опасна инфекциозна болест

Автор: Ваня Кузманова
Коментари (0)
22:23 / 04.08.2024
3580
Към настоящия момент заболяването не е констатирано на територията на нашата страна. Чумата по дребните преживни животни сама по себе си е изключително опасна инфекциозна болест, която засяга само овцете и козите и се характеризира с много висока смъртност", заяви за "Фокус" д-р Даниел Денев от Дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" към БАБХ.

По думите му заболяването причинява значителни икономически загуби и може да се разпространи на големи територии. "Хубавото, което трябва да подчертаем, че заболяването по никакъв начин не представлява риск и опасност за хората, те не боледуват от него. Заболяването се развива след кратък инкубационен период в порядъка от 3 до 6 дни. Първоначално животните показват изключително висока температура до 41 градуса, залежават се, появява се кашлица, слузни течения от очите, носа и устата, появява се и една характерна профузна диария. Като заболялото стадо или по-скоро заболеваемостта в засегнатото стадо може да достигне между 20% и 90% от наличните животни в него, а смъртта е до 100% от заболелите животни", допълни той.

Д-р Денев посочи, че фермерите във всеки един случай, в който имат съмнение за каквото и да било заразно заболяване, е необходимо незабавно да уведомят регистриран ветеринарен лекар, с който имат сключен договор или официален ветеринарен лекар, който е контролен орган на територията на общината, както и областната дирекция по безопасност на храните. "При невъзможност, могат да се свържат и директно с нас, тук в Централно управление, имаме и горещ телефон, публикуван на нашия сайт, който е 0700 122 99. Подават незабавно сигнала и вече ние като компетентен орган предприемаме незабавно мерки", каза още той.

Д-р Денев съветва фермерите да не допускат въвеждане в стопанствата им на животни със съмнителен здравен статус, или животни, за които те нямат информация какъв е здраният им статус.

"Ако имат възможност също така да не смесват стадата си при пашуването, тъй като също може да се получи контакт между болни и здрави животни. Другото, което могат да направят е да ограничат до минимум транспортните средства, хора, които посещават техните животновъдни обекти, така че да не може някой да внесе механично вируса в стопанствата. Могат и препоръчваме да извършват ежедневна дезинфекция, тъй като вирусът е изключително неустойчив в околната среда и лесно се унищожава от елементарните дезинфектанти, които са много достъпни. Ежедневно да извършват дезинфекция на помещенията, в които отглеждат животните си, както и на инвентара и оборудването, което използват при ежедневната работа с животните", допълни той.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Слави Трифонов не се сдържа: Мога да бъда много груб, даже може д...
Катастрофа затруднява движението по АМ "Тракия"
След полицейско преследване хванаха нелегални мигранти в Бургас
Даниел Митов за думите на македонския вицепремиер: За такава обид...
Черната кутия на падналия самолет край Граф Игнатиево ще бъде раз...
Пожар в локомотива спря влака София-Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).