Д-р Гълъбова: Когато депресията е по-тежко изразена, има мисли за перспективност и суицидни мисли
Следродилна депресия като медицински термин няма. Това са различни психиатрични състояния, сериозни заболявания, които се развиват в следродовия период, и казано по народному се наричат следродилна депресия. Категорично няма пряка връзка между тези състояния и раждането. Такива заболявания могат да се развият във всеки един период от живота на жената.
Раждането и бременноста са труден период и тези трудности се обуславят от много фактори и чисто физически, и физиологични, и психологически. И не е изключено да се развие психично заболяване след раждането. Тези заболявания могат да имат характеристиките на леки, умерени и тежки епизоди. Могат да имат характеристиката и на психоза. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" д-р Цветеслава Гълъбова.
По думите й депресията е състояние, характеризиращо се с липса на настроение, липса на удоволствие от изживявания, с непрекъсната умора, тревожност, плач без повод, с напрежение, с безсъние или пък с много сън, с липса на апетит или с някакъв огромен апетит.
"Когато депресията е по-тежко изразена има мисли за перспективност и суицидни мисли, а в най-тежките случаи се пристъпва към тяхното осъществяване. Психозите имат характеристиките на заболяване с налудности, халюцинации, с псевдохалюцинации, неправилно възприемане на окръжаващата действителност. Вниманието ни трябва да бъде непрекъснато заострено, когато близките ни имат някакво необичайно поведение, когато родилката стане по-потисната, по-тъжна, по-мълчалива, споделя, че е уморена. Ако това състояние продължи повече от две седмици, категорично трябва да се мисли за заболяване и спешно да се потърси специализирана помощ, тоест следродилната депресия не е лиготия, категорично", поясни д-р Цветеслава Гълъбова.
Случаят с жената от София, която бе издирвана, но намерена мъртва, разтърси цяла България:
"Тя си е тръгнала самоволно от лечебното заведение, което е въпрос на организация в едно лечебно заведение, може би има пропуск в организацията. Важно е да се знае, че има начин по Закона за здравето един човек, ако проявява признаци на психично разстройство и с поведението си е опасен за себе си или за другите и/или застрашава собственото си здраве, може да бъде упражнена принуда, да бъде принудително задържан в лечебно заведение, независимо по какъв начин е стигнал до там.
И ръководителят на съответното лечебно заведение, ако прецени, че това негово опасно поведение е мотивирано от психична болест, има право да го задържи за 24 часа и задължение за тези 24 часа да уведоми Районният съд, че го задържа и се образува процедура по Закона за здравето. Неслучайно единствено и само за психичните болести е предвидено лечение против волята, защото това са единствените заболявания, при които няма съзнание за болест и няма критичност към заболяването.
В конкретния случай тази жена изминава 750 м и се лута по улиците в истинския център на София във видимо неадекватно състояние и никой не е реагирал, никой. Тя е видяна от стотици хора и няма реакцията на обществото спрямо такива хора", обясни д-р Цветеслава Гълъбова.
Тя обърна внимание, че лечението на този вид състояния, които по народному се наричат следродилни депресии е важно и приложимо. "Когато става дума за оформен депресивен или психотичен епизод лечението е с медикаменти. Ако депресивният епизод е в лека форма, може да се помогне само и с психотерапия.
Но във всички случаи е много важно майките, родилките, да получават помощ и подкрепа от своите брачни партньори, от бащите, които трябва да се включват много-много активно. Гледането на едно дете е много тежък труд, майчинството е огромна отговорност към един живот, създаден с любов, който да отглеждат. И на второ място е един много тежък труд и майката трябва да получава максимална помощ.
Трябва да й се вярва, когато казва, че е уморена, когато й се плаче, когато казва, че не се чувства пълноценна майка и ако всичко това продължи повече от две седмици, грубо да се навлезе в личното й пространство и да се заведе на лекар", коментира още д-р Цветеслава Гълъбова.