България е световен шампион по предварителни избори. Това е процес, който съвсем не е случаен, тъй като най-заинтересовани от предварителни избори са формациите, за които е важно много бързо да нарастват. Последните няколко години парламентът се запълни с доста несистемни партии, които възникват бързо, имат усещането, че ще пораснат бързо и в резултат на това тикат по посока към бързи избори. Това е нещо, което за съответната партия е полезно, но за държавата като цяло не е. Точно затова е добре по време на избори да се замисляме, правейки избори, за какво гласуваме. Това каза депутатът от "Да, България“ д-р Александър Симидчиев в предаването
"България, Европа и светът на фокус“ на
Радио "Фокус“.
"И конкретно аз, и формацията, към която принадлежа, винаги сме били с желание да бъдем диалогични и да поставяме нещо, което се нарича принципи и цели преди имена, защото имената винаги могат да бъдат доста спорни. Ако ние имаме принципи при подбора на хората, които трябва да станат премиер-министри, това трябва да бъдат хора с общ поглед, с възможност за фокус върху детайлите – все критерии, които напълно съвпадат с това, което ние би следвало да избираме като регулатори, за одитори на държавата ни,“ каза той, напомняйки
отворилата се дискусия за това дали няма влияние върху Сметната палата с приемането в Конституция на правилото, че заместник-председателите на Сметната палата са също кандидати за Домовата книга.
По думите му след близо месец и 11 опита за избор на председател парламентът има нужда от време, за да оформи разбирането между хората, които са вътре, да се види има ли общи принципи, върху които може да се договаря подкрепа за най-различни инициативи и важни закони. "Много ми се ще да нямаме толкова дивергентно, толкова разнообразно виждане за това как трябва да бъде бюджета на държавата ни. И понеже ветровете духат за момента повече към нови избори и всички се готвят с предизборни бохчи, и в тези предизборни бохчи бюджетът е основно в разходната му част, а не в спестовната му част или в създаването на блага. Трябва да сме много внимателни към разходната част на бюджета, защото това предопредели и геополитическата ориентация на държавата за години напред.“
В коалиция ПП-ДБ разцепление няма, заяви категорично д-р Симидчиев и добави, че ПП-ДБ е една парламентарна група с общи ценности и общи виждания за това как трябва да се развива държавата в много области. "Имаме различно виждане по това как трябва да бъдат постигнати тези области, например по отношение на антикорупционното законодателство сме абсолютно на 100% зад едни и същи принципи, но скоростта и участниците, с които може да ги постигнем тези цели са различни. Това, че имаме различни гледни точки вътре в коалицията въобще не е слабост или признак на разцепление, а трябва да бъде разглеждано като богатство на мнението.“
Има и причини, и последици на това, което наблюдавам последните 3 години с постоянните избори. А това, което наблюдаваме последните 3 години, е едно постепенно раздържавяване на държавата, посочи той, като добави, че ПП-ДБ не си готвят за избори и не искат нови такива. "Ако приемем, че изборите са лекарство за демокрацията, т.е. народът лекува демокрацията чрез изборен процес, а Парацелз е казал преди няколко столетия, че разликата между лекарството и отровата е в дозата, а ние сериозно предозираме с лекарството за демокрацията. Питайки народът по два пъти годишно, народът започва да му писва, в резултат на което започва да гласува понякога странно, понякога непоследователно, понякога просто емоционално, а не рационално за това кой да управлява цялата наша държава системно, устойчиво за напред. В резултат на това, което се появява вътре в законодателната власт, понякога е доста странно, понякога е доста емоционално, но във всеки случай е по-малко системно, отколкото би следвало да бъде, ако имахме редовни избори на всеки 4 години.“
"Това, върху, което не бихме правили компромиси, са принципите върху които да изградим въпросна коалиция,“ каза д-р Симидчиев по повод евентуални компромиси в преговори за създаване на правителство, като допълни, че принципите, включени в декларацията на ПП-ДБ не свързани с политическото бъдеще на една формация, а с бъдещето на България.
"Антикорупционните принципи трябва да бъдат фундамент на този преговорен процес и няма как да се откажем от него. Ние нямаме нищо против конкретен даден човек за поста министър-председател, ако той е на база на конкретни принципи, които сме се съгласили заедно, че трябва да бъдат. Същото важи и за регулаторите – всеки един от тях си има ясни критерии, по които един човек би могъл да е най-добрият кандидат за подобна позиция,“ каза той и заяви, че може да бъде намерена взаимноприемлива фигура за поста министър-председател.
"Ние дълбоко вярваме, че България има нужда от редовно управление с хоризонт поне 2-3 години напред. Ако приемем този бюджет в предизборна обстановка, може да бъде много, много по-неприятно, защото това може да предопредели геополитическата ориентация и бъдещето на България за много години напред. По-добре да разговаряме, за да може да постигнем стабилност в нашата държава, ако се стигне до предварителни избори, това ще бъде поредният неуспех на парламентаризма,“ категоричен е депутатът от "Да, България“ д-р Александър Симидчиев.