Д-р София Ангелова, пулмолог: Няма безвредно пушене
Данните в световен мащаб показват, че над 8 милиона души годишно загиват от тютюнопушене. Всички устройства вредят, няма безвредно пушене. Това каза пулмологът и специалист по вътрешни болести д-р София Ангелова в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.
Тя отбеляза, че статистиката показва, че момичетата на 15-годишна възраст в България са на първо място по пушене в Европа, а момчетата са на второ място след Хърватия. Специалистите са разтревожени и от широката употреба на електронни устройства.
"Последният доклад от Националния институт по обществено здраве показва, че голяма част от пушещите бездимни устройства са във възрастта между 20 и 35 години. Вкъщи бездимни устройства пушат 44,7%, а в заведенията – 36,5%. Данните на медицинската наука доказват, че няма безвредно пушене. Всички увреждат, особено подрастващите, когато организмът не е напълно изграден“, заяви специалистът.
Мит е, че бездимните устройства не вредят, заяви д-р Ангелова. В пълнителя на електронната цигара се съдържа пропиленгликол и глицерин, които се поддават на термогенна деградация.
"В резултат се установяват и са доказани токсични вещества. Едно от тези токсични вещества е акролинът. Той води до парализиране на самите реснички, които очистват белия дроб и са част от защитните механизми. В края на пушенето акролинът става 8,6%, което означава, че осем пъти по-високо количество се отделя на базата на по-дългото нагряване на батерията“, обясни специалистът.
Всеки организъм има различна чувствителност към тютюневия дим и към токсичните вещества.
"Този човек, който е силно чувствителен към токсичните вещества, дали от бездимната или конвенционалната цигара, може да се разболее. Имам пациенти, които пушат кратко време, и вече имат развита хронична обструктивна белодробна болест и такива, които пушат много по-дълго време, но нямат развита такава“, отбеляза д-р Ангелова.
Токсичното въздействие върху кръвоносните съдове се изразява в кървене от белия дроб, кръвохрачене или кървене от венците, обясни специалистът.
Кампанията "Живот без тютюнев дим“ тази година е свързана с дарителска кампания за възстановяване на храм "Свети Мина“ в район "Слатина“.