Д-р Вачева: По това време зачестяват сигналите за змии в градовете
Всяка година по това време зачестяват сигналите за змии в градовете, това е нормална тенденция. Това каза херпетологът д-р Емилия Вачева в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.
Големите градски паркове са естествени обитания както за змиите, така и за други животни, с които те се хранят. Змиите доскоро са били в размножителен период и сега са по-активни, обясни специалистът.
Д-р Вачева препоръча при разходка в планината да бъдем подходящо облечени, по възможност с обувки над глезена и с дълъг панталон, които да ни предпазват.
Змиите усещат човешкото присъствие и обикновено бягат още преди да сме ги забелязали. "Рано сутрин те са по-мудни, тъй като тепърва излизат и поемат слънчевите лъчи. Техните реакции тогава са по-бавни. Когато видим змия, трябва да знаем, че тя се страхува много повече от нас и нейната нормална реакция е да се опита да избяга. Ако не й дадем възможност да избяга и я притиснем, тогава започва да се отбранява като съска и хапе. Просто трябва да се отместим и да я оставим да си продължи по пътя“, посъветва херпетологът.
Две са отровните змии в България – пепелянка и усойница. "И за двете е характерно, че са по-къси змии – по 80-90 см. Имат много характерна шарка – вълнообразна и зигзагообразна линия по цялото тяло, каквато нямат другите. Тези змии най-често застават на едно място неподвижно. Повечето случаи на ухапвания и от отровни, и от неотровни змии стават, когато се опитваме да ги уловим, за да ги преместим, не когато просто се движим“, обясни д-р Вачева.
Симптомите при ухапване от отровна змия обикновено са свързани с отпадналост, главоболие, гадене, повръщане, локален оток на мястото, на което е ухапването.
"Ако направим опит за турникет или превръзка, може да нанесем повече щети на крайника. Грешен е опитът да се изсмуква отровата с уста. Добре е човек да пие вода, да стои на сянка по възможност и да отиде по-бързо до болницата. Човек може да се оправи дори без противоотрова от отровата на нашите змии. По-опасна е за малки деца и възрастни хора със заболявания“, обясни д-р Емилия Вачева.