Да очакваме ли голям студ в България?
Силно стратосферно затопляне се прогнозира към началото на януари. Това означава отслабване или дори колапс на Полярния вихър и може да доведе до значителна промяна на метеорологичните модели в Съединените щати и Европа.
Времето и стратосферния полярен вихър са тясно свързани, особено през зимата, затова е от изключителна важност каква форма и размери има вихърът с навлизането в сезона.
Към този момент полярният вихър е с нормален размер, но е изместен поради зона с високо налягане над северната част на Тихия океан. Изображението по-долу показва геопотенциална височина и температура в средната стратосфера на ниво 10mb (30 км.). Полярният вихър изглежда като "циклон“ със студено ядро близо до центъра на ниското налягане.
Ако анализираме изображението, можем да видите слаба, топла вълна на границата между двете системи. Това е само малка вълна на затопляне, като се очаква да се усили, през следващите седмици.
Ако погледнем прогнозата за полярен вихър в първите дни на януари, можем да видим много силна зона с високо налягане в стратосферата, понякога наричана "антивихър“. Между двете системи наблюдаваме и силно затопляне.
Какво означава това за нас?
Силен полярен вихър обикновено означава силна циркулация на атмосферата на Северния полюс. Това затваря по-студения въздух в Полярния кръг, предизвиквайки по-меко време над Сверена Америка и Европа.
Обратно - слабият полярен вихър има по-слаби въздушни потоци. Като резултат от това задържането на по-студения въздух не е възможно и той се премества от полярните региони, нахлувайки над Северна Америка и Европа.
Очаквания за зимата
Внезапното стратосферно затопляне основно означава силно повишаване на температурата и налягането в стратосферата. Това причинява голямо смущение в циркулацията и в резултат на това започва колапс на полярния вихър.
Според най-новите прогнози, към края на месец декември се очаква отслабването на полярния вихър, което е свързано с внезапно стратосферно затопляне над Северния полюс.
Очакваме да се образува силна система на високо налягане (антициклон) над Арктическия кръг, която по същество ще избутва по-студените въздушни маси от полярните ширини към Европа, Азия и Северна Америка, като същевременно имаме и смущения в потокът от въздушни течения, който става причина за разпадането на полярния вихър.
Тази промяна на времето ще създаде и повече зимни обстановки в Централна и Източна Европа. Съответно по-студено време в района на Източна Русия, Украйна, Румъния и България и страните от Централна Европа. По-студеният континент създава предпоставки и за усилването на средиземноморските циклони.
Разбира се, тези прогнози не са категорични и в близкото бъдеще могат да претърпят промени, пишат от Meteo Balkans.